tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.09.2020

İşte çeltiğin yeni fiyat tablosu

İşte çeltiğin yeni fiyat tablosu

TMO yeni sezonda Baldo, Osmancık ve Luna çeşidi çeltiklerin alım fiyatlarını geçtiğimiz yıla oranla yüzde 18 arttırdı.

Mısır, fındık, ayçiçeği ve kuru üzümden sonra hasadına Eylül ayı içinde başlanacak çeltikte de bu sezonun alım fiyatları netleşti. Bu yıl toplam rekoltenin geçen yılın biraz altında kalarak 980 bin ton olacağı tahmin edilen çeltikte geçen yıla göre alım fiyatları çeşitlere göre farklılık gösteriyor.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) açıkladığı fiyatlara göre bu yıl Baldo, Gönen ve Edirne çeşitlerini üreten üreticiler mahsulünü ton başına 4 bin 500 TL’den TMO’ya teslim edecek. Bu fiyat, aynı çeşitlerin 3 bin 800 TL’den alındığı 2019 yılına oranla yüzde 18’lik bir artışa işaret ediyor.

İşte çeşitlere göre alım fiyatları

Yaygın olarak üretilen ve tüketilen diğer bir çeşit olan Osmancık çeltiğinde de benzer bir fiyat artış var. Geçtiğimiz yıl diğer yerli ıslah çeşitleriyle birlikte tonu 3 bin 50 TL’den satın alınan Osmancık tipi çeltikte bu sezonun alım fiyatı 550 TL’lik bir yükselişle 3 bin 600 TL olarak belirlendi. Uzun taneli çeşitlerden Luna çeltiğinin fiyatı ise 2 bin 700’den 3 bin 200 TL’ye yükseldi.

Karacadağ, Balaban, Şumnu ve yerli ıslah olan diğer orta tane çeltik çeşitlerinin yeni sezondaki alım fiyatları ton başına 2 bin 950 TL olacak. Orta taneli yabancı ıslah çeşitlerin tonu ise TMO tarafından 2 bin 800 TL’den üreticiden teslim alınacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.