tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.09.2020

İşte çeltiğin yeni fiyat tablosu

İşte çeltiğin yeni fiyat tablosu

TMO yeni sezonda Baldo, Osmancık ve Luna çeşidi çeltiklerin alım fiyatlarını geçtiğimiz yıla oranla yüzde 18 arttırdı.

Mısır, fındık, ayçiçeği ve kuru üzümden sonra hasadına Eylül ayı içinde başlanacak çeltikte de bu sezonun alım fiyatları netleşti. Bu yıl toplam rekoltenin geçen yılın biraz altında kalarak 980 bin ton olacağı tahmin edilen çeltikte geçen yıla göre alım fiyatları çeşitlere göre farklılık gösteriyor.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) açıkladığı fiyatlara göre bu yıl Baldo, Gönen ve Edirne çeşitlerini üreten üreticiler mahsulünü ton başına 4 bin 500 TL’den TMO’ya teslim edecek. Bu fiyat, aynı çeşitlerin 3 bin 800 TL’den alındığı 2019 yılına oranla yüzde 18’lik bir artışa işaret ediyor.

İşte çeşitlere göre alım fiyatları

Yaygın olarak üretilen ve tüketilen diğer bir çeşit olan Osmancık çeltiğinde de benzer bir fiyat artış var. Geçtiğimiz yıl diğer yerli ıslah çeşitleriyle birlikte tonu 3 bin 50 TL’den satın alınan Osmancık tipi çeltikte bu sezonun alım fiyatı 550 TL’lik bir yükselişle 3 bin 600 TL olarak belirlendi. Uzun taneli çeşitlerden Luna çeltiğinin fiyatı ise 2 bin 700’den 3 bin 200 TL’ye yükseldi.

Karacadağ, Balaban, Şumnu ve yerli ıslah olan diğer orta tane çeltik çeşitlerinin yeni sezondaki alım fiyatları ton başına 2 bin 950 TL olacak. Orta taneli yabancı ıslah çeşitlerin tonu ise TMO tarafından 2 bin 800 TL’den üreticiden teslim alınacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.