tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.09.2020

İşte çeltiğin yeni fiyat tablosu

İşte çeltiğin yeni fiyat tablosu

TMO yeni sezonda Baldo, Osmancık ve Luna çeşidi çeltiklerin alım fiyatlarını geçtiğimiz yıla oranla yüzde 18 arttırdı.

Mısır, fındık, ayçiçeği ve kuru üzümden sonra hasadına Eylül ayı içinde başlanacak çeltikte de bu sezonun alım fiyatları netleşti. Bu yıl toplam rekoltenin geçen yılın biraz altında kalarak 980 bin ton olacağı tahmin edilen çeltikte geçen yıla göre alım fiyatları çeşitlere göre farklılık gösteriyor.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) açıkladığı fiyatlara göre bu yıl Baldo, Gönen ve Edirne çeşitlerini üreten üreticiler mahsulünü ton başına 4 bin 500 TL’den TMO’ya teslim edecek. Bu fiyat, aynı çeşitlerin 3 bin 800 TL’den alındığı 2019 yılına oranla yüzde 18’lik bir artışa işaret ediyor.

İşte çeşitlere göre alım fiyatları

Yaygın olarak üretilen ve tüketilen diğer bir çeşit olan Osmancık çeltiğinde de benzer bir fiyat artış var. Geçtiğimiz yıl diğer yerli ıslah çeşitleriyle birlikte tonu 3 bin 50 TL’den satın alınan Osmancık tipi çeltikte bu sezonun alım fiyatı 550 TL’lik bir yükselişle 3 bin 600 TL olarak belirlendi. Uzun taneli çeşitlerden Luna çeltiğinin fiyatı ise 2 bin 700’den 3 bin 200 TL’ye yükseldi.

Karacadağ, Balaban, Şumnu ve yerli ıslah olan diğer orta tane çeltik çeşitlerinin yeni sezondaki alım fiyatları ton başına 2 bin 950 TL olacak. Orta taneli yabancı ıslah çeşitlerin tonu ise TMO tarafından 2 bin 800 TL’den üreticiden teslim alınacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.