tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.7.2020

Artık orman mühendisleri de zirai bayi olabilecek

Artık orman mühendisleri de zirai bayi olabilecek

Yeni yönetmelik değişikliğine göre orman mühendisleri de zirai bayi veya toptancı izin belgesi alarak bitki koruma ürünü satışı yapabilecek.

Tarımsal üretimin olmazsa olmazı bitki koruma ürünlerinin satışına yapılan yeni düzenleme yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de dün itibariyle yayımlanan yönetmelik değişikliğine göre, bayi veya toptancı izin belgesi olarak zirai ilaç satışı yapabilecek meslek grupları arasına orman mühendisleri de eklendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kararıyla kabul edilen Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelik Değişikliği Yapılmasına Dair Yönetmelik’e göre “orman mühendisi” ya da “orman endüstri mühendisi” unvanına sahip kişiler de zirai bayi olarak görev yapabilecek.

Kimler izin belgesi alabiliyor?

Karar, bu unvana sahip gerçek kişiler veya bu unvanlardan birine sahip bir kişiyi sorumlu yönetici olarak istihdam eden tüzel kişiler için geçerli olacak. Ayrıca kamu kurumları, kamu kurumu niteliğinde kuruluşlar, birlikler ve kooperatifler de bitki koruma ürünleri satışında yetkili bayi veya toptancı izin belgesi almak için Bakanlığa başvuru yapabilecek.

artik-orman-muhendisleri-de-zirai-bayi-olabilecek1.jpg

Yeni yönetmelikte söz konusu izinleri alabilecek meslek grupları “ziraat mühendisi, eczacı, kimya mühendisi/kimyager, bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker veya ziraat teknisyeni ve orman mühendisi/orman endüstri mühendisi” olarak sıralanıyor.


Yorumlar
  • Emre Ayhan

    Buyrun cenaze namazına. Yanlış ilaçlama, zehirlenme, fazla maliyet, çevre kirliliği, hiçbiri için Ziraat Mühendisleri sorumluluk almaz.

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.

Ziraat mühendislerinin işine karışılmasın!

Ziraat mühendislerinin işine karışılmasın!

Orman mühendislerin zirai bayilik yetkisi alabilmesi kararına tepki gösteren ziraat mühendisleri “Herkes kendi işini yapmalı” yorumunu yapıyor.

Artık hamburger ve pizzalar onsuz olmuyor

Artık hamburger ve pizzalar onsuz olmuyor

İzmir-Torbalı’da üretilen kurutulmuş domatesler, pizzalardan hamburgere kadar dünyanın en popüler yiyeceklerine konuk olarak bir ihracat başarısı sergiliyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.