tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.5.2020

Kimse olmamış karpuz yemeyecek!

kimse-olmamis-karpuz-yemeyecek2.jpg

Adana’da karpuz hasadının sürdüğü arazilerde, olgunlaşmamış ürünlerin hasat edilip piyasaya sürülmesini engellemek için sıkı bir denetim uygulanıyor.

Sıcak yaz günleri yaklaşırken sulu ve serin karpuzlar çoğu tüketicinin aklında şimdiden düşmeye başladı. Ancak yaz mevsiminde karpuz keyfinin tadını kaçıracak tek bir şey var: Kelek karpuzlar! Yeterli olgunluğa erişmemiş ve lezzetinde illa ki bir şeyler eksik olan bu tip karpuzlarla karşılaşmamak için bu yıl önlemler tarım arazisinden başlıyor.

Ham meyveye geçit yok!

Türkiye’deki üretimin yüzde 22’sini karşılayan Adana’da bugünlerde turfanda karpuz hasadı başladı. “Karpuz kırımı” da denilen bu süreçte ham karpuzların tarladan sökülmesini önlemek için son birkaç yıldır olduğu gibi ekipler oluşturuldu. Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ziraat Odaları ve Adana Karpuzcular Derneği’nin ortaklaşa yaptığı kontrol ve denetimlerde hasat bitene kadar devam edecek.

Doğru hasat eğitimi veriliyor

Hasat edilecek tüm bu karpuzların mümkün olduğunca ideal lezzet ve kıvamda olması hem üreticiyi hem de tüketiciyi ilgilendiriyor. Olgunlaşmamış karpuzların piyasaya arzını engelleyerek her iki tarafında mağduriyetini giderileceğini söyleyen Adana Valisi Mahmut Demirtaş, aynı zamanda üreticilere doğru ve zamanında hasat üzerine eğitimler de verildiğini belirtiyor.

kimse-olmamis-karpuz-yemeyecek3.jpg

Piyasaya 2-2,5 TL’den çıkacak

Adana’da bu yıl 110 bin dekar alanda toplam 800 bin ton karpuz toplanacağı tahmin ediliyor. Erkenci karpuzda dekar başına 3-5, geçci karpuzda ise 8-10 ton verim beklediklerini söyleyen Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “Hasat edilen karpuzların iç piyasaya 2-2,5 TL’den çıkmasını, bölgede hasat arttıkça fiyatların daha da düşmesini bekliyoruz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sebze ve meyvede getirilen tanzim satış uygulamasının tohum, tarım ilacı ve gübre de başlaması için çalışma yapıldığını söyledi.