tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.5.2020

Kimse olmamış karpuz yemeyecek!

kimse-olmamis-karpuz-yemeyecek2.jpg

Adana’da karpuz hasadının sürdüğü arazilerde, olgunlaşmamış ürünlerin hasat edilip piyasaya sürülmesini engellemek için sıkı bir denetim uygulanıyor.

Sıcak yaz günleri yaklaşırken sulu ve serin karpuzlar çoğu tüketicinin aklında şimdiden düşmeye başladı. Ancak yaz mevsiminde karpuz keyfinin tadını kaçıracak tek bir şey var: Kelek karpuzlar! Yeterli olgunluğa erişmemiş ve lezzetinde illa ki bir şeyler eksik olan bu tip karpuzlarla karşılaşmamak için bu yıl önlemler tarım arazisinden başlıyor.

Ham meyveye geçit yok!

Türkiye’deki üretimin yüzde 22’sini karşılayan Adana’da bugünlerde turfanda karpuz hasadı başladı. “Karpuz kırımı” da denilen bu süreçte ham karpuzların tarladan sökülmesini önlemek için son birkaç yıldır olduğu gibi ekipler oluşturuldu. Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ziraat Odaları ve Adana Karpuzcular Derneği’nin ortaklaşa yaptığı kontrol ve denetimlerde hasat bitene kadar devam edecek.

Doğru hasat eğitimi veriliyor

Hasat edilecek tüm bu karpuzların mümkün olduğunca ideal lezzet ve kıvamda olması hem üreticiyi hem de tüketiciyi ilgilendiriyor. Olgunlaşmamış karpuzların piyasaya arzını engelleyerek her iki tarafında mağduriyetini giderileceğini söyleyen Adana Valisi Mahmut Demirtaş, aynı zamanda üreticilere doğru ve zamanında hasat üzerine eğitimler de verildiğini belirtiyor.

kimse-olmamis-karpuz-yemeyecek3.jpg

Piyasaya 2-2,5 TL’den çıkacak

Adana’da bu yıl 110 bin dekar alanda toplam 800 bin ton karpuz toplanacağı tahmin ediliyor. Erkenci karpuzda dekar başına 3-5, geçci karpuzda ise 8-10 ton verim beklediklerini söyleyen Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “Hasat edilen karpuzların iç piyasaya 2-2,5 TL’den çıkmasını, bölgede hasat arttıkça fiyatların daha da düşmesini bekliyoruz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa-Yenişehir'de su kaynakları ve tarım arazileri alarm veriyor. Tehlikenin bir boyutu kuraklık, diğeri ise madencilik projesi.

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Haziran ayında TBMM’ye sunulması beklenen 33 maddelik torba yasa, tarımsal amaçlı arazi kullanımına dair değişiklikler öngörüyor.

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Covid-19 sürecinde üreticilerin taleplerine ayıran tarlasera, Koruma&Besleme ekini de okurlarıyla buluşturuyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?