tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.4.2020

Tarım danışmanlarının dikkatine!

Tarım danışmanlarının dikkatine!

Salgın nedeniyle yapılamayan tarımsal danışmanlık hizmetlerine dair süreler esnetilmesine dair Tebliğ kabul edildi.

Mesleği tarımsal üretime dair olan nüfus içinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının en çok etkilediği kesimlerden biri de danışmanlık hizmeti veren ziraat mühendisleri ve tarım uzmanlar oldu. Ulaşıma getirilen kısıtlamalar ve karantina koşulları nedeniyle pek çok bölgede tarımsal danışmanlık hizmetlerinde aksama yaşanıyor.

Her ay bir ziyaret yapılacak

Salgın nedeniyle sahaya inemeyen uzmanlar ve danışmanlık hizmetini sahada alamayan üreticiler için alınan karar ile bu “kayıp” günlerin telafisi amaçlanıyor. Buna göre, bu süreçte yapılamayan işletme kontrolleri, salgın tedbirlerinin bitiminden itibaren her ay bir ziyaret yapılarak yıl sonuna kadar tamamlanabilecek.

3 ay erteleme kararı

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerine Destekleme Ödemesi Yapılması Hakkında Tebliğ’e eklenen geçici madde ile birlikte bu hizmetlere ilişkin süreler esnetilmiş oldu. Yapılan değişikliğe göre ayrıca tarımsal danışmanlık hizmeti sunan kişi ve kuruluşlar 2020 yılı içinde en az bir kez denetlemeye tabi tutulacak.

Bu kişi ve kuruluşlarca yetkili kişiler aracılığıyla ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürlüğüne banka teminat mektubu teslim süresi bugünde (15 Nisan) itibaren 3 ay süreyle ertelenecek. Bu sürenin oluşan koşullara göre Bakanlık tarafından uzatılabileceği belirtiliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.