tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.4.2020

Tarım danışmanlarının dikkatine!

Tarım danışmanlarının dikkatine!

Salgın nedeniyle yapılamayan tarımsal danışmanlık hizmetlerine dair süreler esnetilmesine dair Tebliğ kabul edildi.

Mesleği tarımsal üretime dair olan nüfus içinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının en çok etkilediği kesimlerden biri de danışmanlık hizmeti veren ziraat mühendisleri ve tarım uzmanlar oldu. Ulaşıma getirilen kısıtlamalar ve karantina koşulları nedeniyle pek çok bölgede tarımsal danışmanlık hizmetlerinde aksama yaşanıyor.

Her ay bir ziyaret yapılacak

Salgın nedeniyle sahaya inemeyen uzmanlar ve danışmanlık hizmetini sahada alamayan üreticiler için alınan karar ile bu “kayıp” günlerin telafisi amaçlanıyor. Buna göre, bu süreçte yapılamayan işletme kontrolleri, salgın tedbirlerinin bitiminden itibaren her ay bir ziyaret yapılarak yıl sonuna kadar tamamlanabilecek.

3 ay erteleme kararı

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerine Destekleme Ödemesi Yapılması Hakkında Tebliğ’e eklenen geçici madde ile birlikte bu hizmetlere ilişkin süreler esnetilmiş oldu. Yapılan değişikliğe göre ayrıca tarımsal danışmanlık hizmeti sunan kişi ve kuruluşlar 2020 yılı içinde en az bir kez denetlemeye tabi tutulacak.

Bu kişi ve kuruluşlarca yetkili kişiler aracılığıyla ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürlüğüne banka teminat mektubu teslim süresi bugünde (15 Nisan) itibaren 3 ay süreyle ertelenecek. Bu sürenin oluşan koşullara göre Bakanlık tarafından uzatılabileceği belirtiliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa-Yenişehir'de su kaynakları ve tarım arazileri alarm veriyor. Tehlikenin bir boyutu kuraklık, diğeri ise madencilik projesi.

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Haziran ayında TBMM’ye sunulması beklenen 33 maddelik torba yasa, tarımsal amaçlı arazi kullanımına dair değişiklikler öngörüyor.

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Covid-19 sürecinde üreticilerin taleplerine ayıran tarlasera, Koruma&Besleme ekini de okurlarıyla buluşturuyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?