tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.3.2020

Tarım Kredi önlem kararlarını açıkladı

Tarım Kredi önlem kararlarını açıkladı

Tarım Kredi Kooperatifleri, koronavirüs salgını nedeniyle üreticilerin kredi ödemeleri ve faiz şartlarında değişiklik yaptı.

Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle geçimini tarımdan sağlayan üreticiler tarımsal desteklerden kredi borçlarına kadar pek çok konuda önlemler alınmasını beklerken, Tarım Kredi Kooperatifleri önümüzdeki süreç için aldığı tedbirleri açıkladı.

Buna göre; vadesi Nisan ve Mayıs aylarında dolacak olan tarımsal kredilerin anapara ve faiz tutarları 2 ay süreyle faizsiz olarak ertelenecek. Ayrıca üreticilerin kredi borçları nedeniyle Risk Merkezi’ndeki siciline “mücbir sebep notu” düşülmesi sağlanacak.

Bekleme süresi 3 aya çıktı

Salgının piyasalara olumsuz etkilerini azaltmak için kredi ödemelerinde esneklik tanınacağı belirtilirken, gecikmeye giren kredilerin takip hesaplarına aktarılmadan önceki bekleme süresi olan 90 gün iki katına çıkarılarak 180 gün olarak belirlendi.

İcra ve iflas takiplerinin yurt genelinde 30 Nisan’a kadar durdurulduğunun hatırlatıldığı açıklamada üreticilerin üretime mutlaka devam etmesi gerektiği belirtilirken, “65 yaş üstü ortaklarımız ihtiyaçlarını ortağı oldukları kooperatifleri telefonla arayarak bildirebilirler” denildi.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa-Yenişehir'de su kaynakları ve tarım arazileri alarm veriyor. Tehlikenin bir boyutu kuraklık, diğeri ise madencilik projesi.

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Haziran ayında TBMM’ye sunulması beklenen 33 maddelik torba yasa, tarımsal amaçlı arazi kullanımına dair değişiklikler öngörüyor.

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Covid-19 sürecinde üreticilerin taleplerine ayıran tarlasera, Koruma&Besleme ekini de okurlarıyla buluşturuyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?