tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.3.2020

Limon ihracatına yasak mı geliyor?

Limon ihracatına yasak mı geliyor?

Batı Akdeniz İhracatçıları Birliği, koronavirüs salgınıyla birlikte tüketimi hızla artan limonun “İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı” ürünler kapsamına alınacağını duyurdu.

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle keskin bir dönüşüme uğrayan sosyal yaşamın yanı sıra tüketici tercihlerinde de değişimler yaşanıyor. Meyve-sebze pazarında bu dönüşümün en net görüldüğü ürünlerin başında artan tüketimle birlikte özelikle büyükşehirlerde fiyat artışları da yaşanan limon geliyor.

Hızla yükselen talebi karşılayabilmek için limonun dış piyasaya çıkışının geçici olarak yasaklanacağı konuşulmaya başladı. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği’nin (BAİB) üyelerine gönderdiği duyuruda, koronavirüs önlemleri çerçevesinde limonun Ağustos ayına kadar “İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallar” kapsamına alınacağı belirtildi.

4-5 gün süre tanınmalı

Peki yasak resmileştiği noktada ihracat aşamasında olan limonlar ne olacak? “Bazı üyelerimizin şu an sevk için hazırlanmış ürünleri bulunmakta ve yıllardır kendileriyle çalışan müşterilerinden gelmiş olan peşinatları var” diyen BAİB Başkanı Hakkı Bahar, bu nedenle ihracata en az 4-5 gün daha izin verilmesinin ülke itibari için önemli olduğunu söylüyor.

limon-ihracatina-yasak-mi-geliyor2.jpg

Fiyatların arttığı bugünlerde ihracatın ani şekilde kısıtlanmasıyla marketlere taahhütleri olan ihracatçıların zor duruma düşeceğini belirten Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru ise, “Ayrıca depolarda fazla malın stokta kalması, Ağustos’ta yeni limon çıktığında üreticinin piyasasını olumsuz etkiler. Bu nedenle, ihracata en azından 15 Nisan’a kadar izin verilmesi ihracatçıyı ve üreticiyi memnun edecek” diye konuşuyor.

Diğer turunçgiller gündemde değil

Halihazırda limon ihracatının kısıtlanması ya da yasaklanmasına dair resmi bir açıklama yapılmış değil. Bugün Resmi Gazete’de acil ihtiyaç bulunan bazı tıbbi cihazlar ihracatı yasaklanan ya izne tabi kılınan ürünler arasında yer aldı. Önümüzdeki günlerde limonun bu listeye eklenmesi beklense de, Hakkı Bahar portakal, mandalina gibi diğer narenciye ürünlerine dair bir karar alınmadığını belirtti.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kırmızı ıspanak geçmişi geri getirebilir mi?

Kırmızı ıspanak geçmişi geri getirebilir mi?

Bundan yaklaşık bir asır önce ıspanak adeta bir “gıda efsanesi”ydi. Öyle ki çocukların en sevdiği yiyecekler arasında dondurmadan hemen sonra geliyordu! 2006’daki E. coli salgını sonrası büyük bir düşüş yaşayan ıspanak pazarı bugünlerde yeni bir maceraya hazırlanıyor.

Limon üreticileri yollara döküldü!

Limon üreticileri yollara döküldü!

Limonda ihracat yasağına tepki gösteren üreticiler D-400 karayolunu trafiğe kapatarak sorunun acilen çözülmesini talep etti.

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Koronavirüs korkusu vitamin ağırlıklı tarım ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin de dolaştığı kara mürver bunların başında geliyor.

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Covid-19 sürecinde üreticilerin taleplerine ayıran tarlasera, Koruma&Besleme ekini de okurlarıyla buluşturuyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?