tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.1.2020

Tarımda bu altı üniversiteye dikkat!

Tarımda bu altı üniversiteye dikkat!

Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler projesi kapsamında altı üniversite kenevir ya da çay gibi farklı tarım ürünlerinde ihtisaslaşacak.

Ülke geneline yayılmış olan ziraat fakülteleri Türkiye’de tarım ve gıda bilimleri üzerine eğitim ve araştırmaların merkezini oluşturuyor. Bu fakültelerden pek çoğu da tohumculuktan bitki korumaya tarıma ait pek çok uzmanlık alanında varlık gösteriyor.

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) 2015 yılında başlattığı proje ise bu tabloya farklı bir boyut katmayı hedefliyor. Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi adını alan projeye geçtiğimiz günlerde eklenen 5 üniversiteyle birlikte, belli üniversiteler ülke tarımının yükselen değerleri olması amaçlanan stratejik ürünlerde uzmanlaşacak.

Kenevir tarımı o üniversiteden sorulacak

Listede yer alan 15 üniversitenin 6’sı tarım ve gıda alanında söz konusu alan ya da ürün üzerine çalışmalara yoğunlaşacak. Buna göre Kırklareli Üniversitesi “gıda”, Siirt Üniversitesi “tarım ve hayvancılık” ve Bingöl Üniversitesi “tarım ve havza bazlı üretim” alanına odaklanırken, Yozgat Bozok Üniversitesi “endüstriyel kenevir”, Artvin Üniversitesi “tıbbi ve aromatik bitkiler”, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ise “tarım ve jeotermal enerji” alanında yoğunlaşacak.

tarimda-bu-alti-universiteye-dikkat1.jpg

Mali ve akademik destek verilecek

Seçilen üniversitelerin uzmanlık alanları belirlenirken coğrafi konum ve bölgesel kalkınma hedeflerinin gözetildiği belirtiliyor. İhtisaslaşma misyonu verilen üniversiteler Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından mali düzeyde desteklenirken, akademik personel kaynağı ise YÖK tarafından sağlanacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.