tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.1.2020

Tarımda bu altı üniversiteye dikkat!

Tarımda bu altı üniversiteye dikkat!

Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler projesi kapsamında altı üniversite kenevir ya da çay gibi farklı tarım ürünlerinde ihtisaslaşacak.

Ülke geneline yayılmış olan ziraat fakülteleri Türkiye’de tarım ve gıda bilimleri üzerine eğitim ve araştırmaların merkezini oluşturuyor. Bu fakültelerden pek çoğu da tohumculuktan bitki korumaya tarıma ait pek çok uzmanlık alanında varlık gösteriyor.

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) 2015 yılında başlattığı proje ise bu tabloya farklı bir boyut katmayı hedefliyor. Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi adını alan projeye geçtiğimiz günlerde eklenen 5 üniversiteyle birlikte, belli üniversiteler ülke tarımının yükselen değerleri olması amaçlanan stratejik ürünlerde uzmanlaşacak.

Kenevir tarımı o üniversiteden sorulacak

Listede yer alan 15 üniversitenin 6’sı tarım ve gıda alanında söz konusu alan ya da ürün üzerine çalışmalara yoğunlaşacak. Buna göre Kırklareli Üniversitesi “gıda”, Siirt Üniversitesi “tarım ve hayvancılık” ve Bingöl Üniversitesi “tarım ve havza bazlı üretim” alanına odaklanırken, Yozgat Bozok Üniversitesi “endüstriyel kenevir”, Artvin Üniversitesi “tıbbi ve aromatik bitkiler”, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ise “tarım ve jeotermal enerji” alanında yoğunlaşacak.

tarimda-bu-alti-universiteye-dikkat1.jpg

Mali ve akademik destek verilecek

Seçilen üniversitelerin uzmanlık alanları belirlenirken coğrafi konum ve bölgesel kalkınma hedeflerinin gözetildiği belirtiliyor. İhtisaslaşma misyonu verilen üniversiteler Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından mali düzeyde desteklenirken, akademik personel kaynağı ise YÖK tarafından sağlanacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.