tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.1.2020

Mersin için kırmızı alarm!

Mersin için kırmızı alarm!

Mersin’in doğu ilçeleri için Meteoroloji’den yapılan kırmızı renkli alarmda sağanak yağış ve yol açabileceği afetlere karşı acil önlem çağrısı yapıldı.

Geçtiğimiz günlerde sağanak yağışların ardından oluşan sel ve su baskınlarıyla karşı karşıya kalan Adana’dan sonra hava koşulları bu kez de Mersin için tehlike çanlarına vuruyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün “kırmızı kodlu” kuvvetli sağanak ve sel uyarısına karşı il genelinde alarm durumuna geçildi.

Meteoroloji’nin renkli kod uyarı sisteminde Mersin’in Akdeniz, Tarsus, Çamlıyayla, Mezitli, Toroslar ve Yenişehir ilçeleri için yapılan kırmızı renkli uyarıda, Çarşamba gününe kadar meydana gelebilecek sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar ve kıyıya yakın yerlerde hortum oluşma riskine karşı can ve mal güvenliği açısından tedbirli olunması gerektiği belirtiliyor.

Bu arada mevcut risklere karşı Mersin Büyükşehir Belediyesi bir kriz masası oluşturduğu belirtildi. Buna göre su baskını, buzlanma ve don riskine karşı süreç boyunca yapılacak ihbarlar üzerinden 773 personel ve 219 araçla müdahale edilecek.

Aynı şekilde Adana’nın kuzey ve batısı ile Antalya’nın doğu ilçeleri için yapılan turuncu renkli uyarıda, bu bölgelerde metrekare başına ortalama 75-200 kg oranında olması beklenen şiddetli yağışlara dikkat çekiliyor. Tüm bu bölgelerde üreticilerin de zorlu hava koşullarından en az düzeyde etkilenmesi için ellerinden gelen tedbiri alması gerekiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Pamukkale Üniversitesi’ndeki Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi arazisi, sosyal tesis inşaatı gerekçesiyle iş makineleri tarafından tahrip edildi.

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Koronavirüs korkusu vitamin ağırlıklı tarım ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin de dolaştığı kara mürver bunların başında geliyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.