tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.1.2020

Mersin için kırmızı alarm!

Mersin için kırmızı alarm!

Mersin’in doğu ilçeleri için Meteoroloji’den yapılan kırmızı renkli alarmda sağanak yağış ve yol açabileceği afetlere karşı acil önlem çağrısı yapıldı.

Geçtiğimiz günlerde sağanak yağışların ardından oluşan sel ve su baskınlarıyla karşı karşıya kalan Adana’dan sonra hava koşulları bu kez de Mersin için tehlike çanlarına vuruyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün “kırmızı kodlu” kuvvetli sağanak ve sel uyarısına karşı il genelinde alarm durumuna geçildi.

Meteoroloji’nin renkli kod uyarı sisteminde Mersin’in Akdeniz, Tarsus, Çamlıyayla, Mezitli, Toroslar ve Yenişehir ilçeleri için yapılan kırmızı renkli uyarıda, Çarşamba gününe kadar meydana gelebilecek sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar ve kıyıya yakın yerlerde hortum oluşma riskine karşı can ve mal güvenliği açısından tedbirli olunması gerektiği belirtiliyor.

Bu arada mevcut risklere karşı Mersin Büyükşehir Belediyesi bir kriz masası oluşturduğu belirtildi. Buna göre su baskını, buzlanma ve don riskine karşı süreç boyunca yapılacak ihbarlar üzerinden 773 personel ve 219 araçla müdahale edilecek.

Aynı şekilde Adana’nın kuzey ve batısı ile Antalya’nın doğu ilçeleri için yapılan turuncu renkli uyarıda, bu bölgelerde metrekare başına ortalama 75-200 kg oranında olması beklenen şiddetli yağışlara dikkat çekiliyor. Tüm bu bölgelerde üreticilerin de zorlu hava koşullarından en az düzeyde etkilenmesi için ellerinden gelen tedbiri alması gerekiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.