tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.1.2020

Domatesler ağaca çıkarsa!

domatesler-agaca-cikarsa1.jpg

“Ağaç domatesi” olarak da bilinen tamarillo, kendine has görüntüsü ve tadıyla artık yalnızca özel bir tüketici kitlesine değil geniş bir pazara hitap ediyor.

Hem ekonomik değeri hem de tüketim oranlarıyla domates dünya sebze pazarının en önemli ürünü olma unvanını kimseye bırakmıyor. Ancak söz konusu tarımsal pazarlar değil de bitkiler dünyası olduğunda, domatesi için “sebze” terimini kullanırken biraz daha dikkatli olmak gerekiyor. Domatesin kendisi nasıl tanımlanmaktan hoşlanıyor bilinmez ama, bitki bilimciler onu “meyve” olarak sınıflandırmaktan yana!

 

Aslında tüm domates türleri gibi Patlıcangiller (Solaneae) familyasının Solanum cinsine ait olan tamarillo, domatesin gerçekte bir meyve olduğunu tüm bilimsel kitaplardan daha iyi anlatıyor. “Ağaç domatesi” olarak da bilinen tamarillo, hem yetişme biçimi hem de bilindik domateslere göre daha tatlı daha ekşi tadıyla domates ailesinin meyveler dünyasında en iyi kamufle olan üyesi.

domatesler-agaca-cikarsa2.jpg

25 yıllık bir serüven

Anavatanı Güney Amerika olan ağaç domatesi, bu kıtaya özgü mutfaklarda yüzyıllardan beri kendine yer bulsa da, dünya çapındaki popülaritesini son çeyrek asra borçlu. İlk olarak 1996 yılında Avustralya’da ticari olarak üretilip dünya pazarına açılan meyvenin kaderi de bu tarihten sonra değişiyor. Ürünü bahçe domateslerinden ayırt edebilmek, ve biraz da “egzotik” bir hava katmak için belirlenen “tamarillo” ismi de bu tarihten itibaren adını duyurmaya başlıyor.

Nerede yetiştiriliyor?

Bugün tamarillonun en önemli üreticileri arasında Kolombiya ve Ekvador gibi Güney Amerika ülkelerinin yanı sıra Yeni Zelanda, Avustralya, Malezya, Filipinler ve ABD’nin Kaliforniya eyaleti bulunuyor. Kivi, domates ve kayısı karışımı tadıyla kendine has bir aroması olan meyveyi çiğ tüketenler kadar salata ve tatlılarda kullanan tüketiciler de var.

Tamarillo Doğu Karadeniz’de

Tamarillo Türkiye’deki mutfaklarda henüz kendine sağlam bir yer edinmemiş olsa da, tarım alanlarında çoktan yer bulmaya başladı. Dünya pazarında genelde pazarlama ağını kivi ile paylaşan tamarillo, Türkiye’de de kivinin merkezi haline gelen Doğu Karadeniz’de kolaylıkla yetişiyor. Meyvenin bu potansiyelini fark eden üreticilerden biri de Rize’nin Pazar ilçesinde üretim yapan Erdal Saydi.

domatesler-agaca-cikarsa3.jpg

Hem yurtiçi hem yurtdışından talep var

Bundan tam 12 yıl önce yurtdışından getirdiği fidanları deneme amacıyla kendi bahçesine diken Saydi, aldığı yüksek verim karşısında üretimini genişletmeye karar vermiş. Bugün 10 tamarillo ağacından yaklaşık 300 kg meyve toplayan üretici, ürüne İzmir ve Adana gibi illerin yanı sıra Rusya gibi yurtdışı pazarlardan da talep geldiğini söylüyor.

Tamarillonun reçelini de yaptıklarını söyleyen Saydi, meyvenin hem yetiştirme hem de pazarlama aşamasında hiç sorun yaşamadıklarını dile getiriyor ve “Ürünü herkes kolaylıkla yetiştirebilir. Müşterisi her zaman hazır, siparişle gönderiyoruz. Antioksidan özelliğiyle çok ilgi görüyor. Özellikle bayan tüketicilerden büyük talep var” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.