tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.12.2019

İthal buğdayda vergi kaldırıldı

İthal buğdayda vergi kaldırıldı

Buğday ve mahlut ithalatında tarife kontenjanında yapılan değişiklik yürürlüğe girdi.

Son günlerde tarımsal ürünlerde ithalat konusu Türkiye’nin gündemini meşgul ederken hububat ürünlerini ilgilendiren yeni bir karar yürürlüğe girdi. 15 Aralık itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanan kara göre yurtdışından ithal edilen buğday ve mahlutta gümrük vergisi uygulanmayacak.

649 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile yürürlüğe konulan Hububat ve Bakliyat İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar’da yapılan değişiklikle birlikte, buğday ve mahlut için ayrılan tarife kontenjanı 1 milyon tondan 1,5 milyon tona çıkarıldı. Buna göre Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) gümrük vergisi olmaksızın 500 bin ton daha buğday ve mahlut ithal edebilecek.

En çok Rusya’dan buğday ithal ediliyor

Türkiye’de buğday ithalatı son yıllarda buğday ihracatına paralel olarak artmaya devam ediyor. TÜİK verilerine göre 2018’de yurtdışından satın alınan yaklaşık 2,9 milyon ton buğdayın ithalat değeri 633 bin doları buluyor. Buğday ithalatı yapılan ülkelerin başında ise yüzde 77’lik payıyla Rusya geliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.