tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.12.2019

İthal buğdayda vergi kaldırıldı

İthal buğdayda vergi kaldırıldı

Buğday ve mahlut ithalatında tarife kontenjanında yapılan değişiklik yürürlüğe girdi.

Son günlerde tarımsal ürünlerde ithalat konusu Türkiye’nin gündemini meşgul ederken hububat ürünlerini ilgilendiren yeni bir karar yürürlüğe girdi. 15 Aralık itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanan kara göre yurtdışından ithal edilen buğday ve mahlutta gümrük vergisi uygulanmayacak.

649 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile yürürlüğe konulan Hububat ve Bakliyat İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar’da yapılan değişiklikle birlikte, buğday ve mahlut için ayrılan tarife kontenjanı 1 milyon tondan 1,5 milyon tona çıkarıldı. Buna göre Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) gümrük vergisi olmaksızın 500 bin ton daha buğday ve mahlut ithal edebilecek.

En çok Rusya’dan buğday ithal ediliyor

Türkiye’de buğday ithalatı son yıllarda buğday ihracatına paralel olarak artmaya devam ediyor. TÜİK verilerine göre 2018’de yurtdışından satın alınan yaklaşık 2,9 milyon ton buğdayın ithalat değeri 633 bin doları buluyor. Buğday ithalatı yapılan ülkelerin başında ise yüzde 77’lik payıyla Rusya geliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.