tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.11.2019

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi!

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenmek için Tibet’e giden Ayten Çot, farklı illerde kurduğu meyve bahçelerinden yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

Son yıllarda besin değerleriyle ön plana çıkan ürünler “süper meyve” adıyla hem tarım alanlarında hem de mutfaklarda popülerliğini arttırıyor. Tüketicilerin alışveriş listesine hızla giren bu ürünlerden biri olan goji berry, ya da bilinen diğer ismiyle “kurt üzümü” pazar değeri ile tüketiciler kadar üreticilerin de dikkatini çekiyor.

Kurt üzümünün değerini erken fark edenlerden biri de Ayten Çot. Bundan yaklaşık 10 yıl önce geçirdiği ciddi bir rahatsızlığın ardından başladığı tedavi sürecinde bol bol kurt üzümü tüketmesi önerilen Çot, sağlığına kavuştuktan sonra bu şifa kaynağı meyveye dair araştırma yapmaya karar veriyor. Öyle ki, meyvenin yetiştiriciliği öğrenmek için Tibet’e kadar maceralı bir yolculuk yapıyor!

Fransız şirketle anlaştı

Kurt üzümünün Türkiye’nin iklim ve toprak koşullarına uygun bir alternatif olduğuna kanaat getiren Çot, ihracatçı bir Fransız şirketiyle anlaştıktan sonra ilk fidanlarını Niğde’de kurduğu bahçede dikiyor. Burada ürettiği meyvelerin hem veriminden hem de kazancından aldığı cesaretle Antalya’nın Korkuteli başta olmak üzere farklı bölgelerde de aynı üretimi yapmaya başlıyor.

goji-berry-hayatini-degistirdi.jpg

Kurusu 60 TL’den alıcı buluyor

Kurusu 60 TL, yaşı ise 15 TL’den alıcı bulan goji berry ile hayatı değişen Çot, bugüne kadar kurutulmuş olarak yaptığı ihracata artık yaş meyveleri de eklemeyi başarmış. Henüz Fransa’dan gelen talebi karşılamakta zorlanırken Almanya, Hollanda ve İsveç’ten de talep almaya başladıklarını söyleyen üretici, meyvenin üretim maliyetinin düşük, getirisinin ise yüksek olduğunu söylüyor.

Dönüm başına 30 bin TL kâr ediyor

Kurt üzümünden meyve kalitesine göre fiyatların daha da yükselebildiğine dikkat çeken Çot, “Üçüncü seneden itibaren dönüm başına masraflar hariç en az 30 bin TL kâr bırakıyor. Alım garantili dikim yaptırdığımız için ürünün pazarlama sorunu da yok. Meyvenin yetiştirmesi ve bakımı da kolay” diye konuşuyor.

goji-berry-hayatini-degistirdi1.jpg

Yapraklarından yağ elde edilecek

Goji berry genelde meyvesinin tadı ve besin değerleriyle bilinse de, aslında yapraklarıyla da çok değerli bir bitki. Meyvenin yapraklarından elde edilen yağın farklı alanlarda kullanıldığını söyleyen üreticinin yeni hedefi ise kuruluş çalışmaları devam eden fabrikanın kurulmasıyla kurt üzümü yapraklarından yağ çıkararak hem iç hem de dış pazara yepyeni bir ürün kazandırmak!


Yorumlar
 • Muafak çetin

  Goji berry hakkında billgi almak istiyorum size ulaşabileceğim tlf varmı

 • Zeynep Deniz

  Merhaba ben Sivas ta yaşıyorum , bu işi yapmak istiyoruz bilgi verir misiniz teşekkür ederim 05345103800

 • Faruk acar

  Bilgi verirseniz sevinirim 05435045587

 • kemal erkul

  goji beri uretmek istiyorum size nasıl ulaşabilirim 05452661716

 • Serdar Değirmenci

  Bu bitki hakkında bilgi almak istiyorum üretimini yapmak istiyorum bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler

 • Betül Aysel

  Ben de goji berry yetişriciliği yapmak istiyorum. Konuyla alakalı daha detaylı bilgi alabilir miyim? 0 5317063996 şimdiden teşekkürler

 • Betül Aysel

  Ben de goji berry yetişriciliği yapmak istiyorum. Konuyla alakalı daha detaylı bilgi alabilir miyim? 0 5317063996 şimdiden teşekkürler

 • Ali Devrik

  Merhaba Ayten hanım bende ceviz Fidanı üreticisiyim sizlerin yardımını bekliyorum bende goji bery Fidanı nı üretme konusunda banada yardımcı olurmusunuz Tel 05306450901

 • Kezban idiz

  Merhaba Ayten Hanım uzun zamandır ne yetiştirebiliriz diye düşünüyorduk eşimle sizin bloombergteki röportajınıza rastladık. Adana da otuyoruz fakat adananın yaylalarında yerimiz var orada yetişeceğini düşünüyorum. Goji berry fidanını güvenilir bir şekilde nereden alabiliriz? Sizden alamaz mıyız? 5433302973 bana dönüş yapar mısınız?

 • Enes kaplan

  Ayten hanım bana ulaşabilir misiniz? Uzun zamandır araştırıyorum bu işi yapmayı düşünüyorum bana ulaşırsanız gerekli bilgileri almak istiyorum sizden.

 • Enes kaplan

  Ayten hanım numaram 0539 912 07 66

 • Enes kaplan

  Ayten hanım numaram 0539 912 07 66

 • Mustafa Aydur

  Goji berry hakkında bilgi almak istiyorum numaram 05385937172

 • Mustafa Aydur

  Goji berry hakkında bilgi almak istiyorum numaram 05385937172

 • Mikail ağır

  Ayten hanım Goji berry yetiştirmek ve üretimini yapmak istiyoruz sizden bu konuda bilgi sahibi olmak istiyoruz yardımcı olursanız memnun oluruz iyi çalışmalar

 • Gılman kocabaş

  Goji berri yetiştirmek istiyorum arazim var.8 dönüm maliyet ne olur..rica etsem bilgilendirirmisiniz tel 5514351129

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.