tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.11.2019

Beş sebze türünde yerli tohum atağı

Beş sebze türünde yerli tohum atağı

Tarım ve Orman Bakanlığı ve TÜBİTAK, Türkiye’de sebze üretiminin yüzde 13’ünü oluşturan 5 üründe yerli çeşitlerin geliştirilmesi için proje başlattı.

Hem çeşitlilik hem de üretim düzeyi açısından Türkiye sebze tarımında dünyanın ön plana çıkan ülkeleri arasında. Sebze tohumculuğunda geçmişten gelen birikim de bu konumun bir parçası. Ancak tohumculukta küresel rekabetin alabildiğine arttığı şu dönemde yerli tohumculuğun bugünü ve geleceği de sıkça tartışılır hale geldi.

Daha çok ve daha kaliteli bir yerli tohum pazarı oluşturmak için çalışmalar son günlerde hızlandı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan ve TÜBİTAK ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nin desteklediği “Kışlık Sebze Yetiştiriciliğinde Hat ve Çeşit Geliştirme Projesi” de bunun bir parçasını oluşturuyor.

Rekabet gücü ve besin değeri yüksek olmalı

7,5 milyon TL’lik bütçeye sahip proje için soğan, havuç, marul, kırmızı baş lahana ve brokoli hedef olarak belirlendi. Türkiye’de en çok üretilen 10 sebze türü içinde yer alan bu ürünler ülke içinde sebze üretiminin yüzde 13’ünü oluşturuyor. Geliştirilecek her bir yerli çeşit için ana kriterler dünya pazarlarında rekabet gücüne sahip, tüketici talebine uygun ve besin değerinin yüksek olması.

bes-sebze-turunde-yerli-tohum-atagi1.jpg

Gen havuzları oluşturuldu

2022 sonuna kadar sürecek projenin hedefi, söz konusu ürünlerde yerli tohum kullanım oranını ilk etapta yüzde 30, uzun erimde ise yüzde 50’nin üzerine çıkarmak. Bu yolun ilk adımı olarak soğan, havuç ve marulda gen havuzları oluşturuldu. Soğanda tohum üretim ve ıslah çalışmaları sürerken, havuçta ise tohum elde aşamasının ardından elde edilen bitkilerin gelişiminin takip edildiği belirtiliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.