tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.11.2019

BASF gelecek stratejisini çizdi

basf-gelecek-stratejisini-cizdi4.jpg

BASF Tarım Çözümleri 9-10 Ekim’de 20'den fazla ülkeden davet edilen basın mensupları ile Almanya’nın Düsseldorf kentinde bir araya geldi. Birçok dergi, gazete ve televizyon kuruluşunun takip ettiği organizasyonu, tarlasera olarak yerinde deneyimleyerek okurlarımız için notlar aldık.

2018 ve 2019 yıllarında gerçekleştirdiği firma ve varlık alımlarıyla ürün portföyünü genişleten BASF Tarım Çözümleri, geleceğe dair yeni projeksiyonunu dünya basınıyla paylaştı. Tarımda İleriye Doğru mottosuyla gerçekleşen etkinlik; inovasyon, dijitalleşme, sürdürülebilirlik ve müşteri deneyimi başlıkları ile dört ana kolon üzerinde konumlandırılmış.

Öyle ki BASF Tarım Çözümleri Bölümü Başkanı Vincent Gros, “Stratejimiz ile üreticilerin işlerini işimizin tam kalbine yerleştiren yeni bir sayfa açıyoruz. Üreticiler farklı büyüme döngüleri ve işleme gereklilikleri olan farklı mahsul kombinasyonları yetiştiriyor. Bu nedenle mahsul sistemleri olarak bilinen seçili bitki kombinasyonlarına odaklanıyoruz ve cazip bir teklif sunuyoruz. Bu şekilde müşterilerimizin en üst düzeyde hasat yapmalarına, iklimle ilgili riskleri ve hastalık baskısını azaltmalarına ve sosyal gereklilikleri yerine getirmelerine yardımcı olmalarını sağlayacak şekilde onlara destek sunuyoruz” diyerek yeni hareket planını özetliyor.

basf-gelecek-stratejisini-cizdi6.jpg

İlk sunum Youtuber Ben Ebbrell’den

Birinci gün akşam yemeği organizasyonu için, Düsseldorf Havalimanı’nın hemen yanında konakladığımız otelden ayrılıyor ve buraya yaklaşık bir saatlik mesafede bulunan Ratingen bölgesindeki tarihi restorana geliyoruz: Gut Cones. Burası mısır, şeker pancarı ve kabak tarlaları arasında; kusursuz doğasıyla göz kamaştırıcı bir yer. Esas dikkat çekici yanı ise bina tarihinin 17. yüzyıla kadar dayanması.

Akşamın ve organizasyonun açılış konuşmasını yapmak üzere BASF Tarım Çözümleri EMEA & CIS Bölgesi Başkan Yardımcısı Livio Tedeschi sahnedeydi. Tedeschi hoş geldiniz temalı konuşmasının ardından yerini İngiliz Youtuber Ben Ebbrell’e bıraktı. Ebbrell, tükettiğimiz gıdaların kökenine inen ve üretim süreçlerini izleyicilerine aktaran Sorted Food isimli Youtube kanalının kurucularından. 2 milyonun üzerinde takipçisi bulunan kanalda bolca yemek tarifi ve deneyimi bulmanız da mümkün. Arkadaşlarıyla yaşadığı gıda tecrübelerini örneklerle anlatan Ebbrell’in sunumu şu sözlerle sonlanıyordu: “Çocuklarınıza, tabaklarındaki gıdanın nereden ve hangi şartlarda geldiğini anlatın ve gösterin.”

Bir teknoloji üssü: Nunhem

İkinci günün sabahında, basın toplantısına katılmak ve BASF Tarım Çözümleri’nin en üst düzey yöneticilerinden yeni stratejiyi dinleyebilmek için Nunhem’e, yani BASF Sebze Tohumları Nunhems’in merkez üssü ne doğru yola koyulduk. Bu, aynı zamanda ülke değiştireceğimiz ve Hollanda topraklarına geçiş yapacağımız anlamına geliyordu. 1 buçuk saatlik bu keyifli yolculuğa çiftlikler ve tarlalar eşlik ederken, tarih boyunca ticaretin ve yük taşımacılığının önemli rotalarından olan Ren Nehri de bizi selamlıyordu. Ve artık Nunhem’deyiz.

basf-gelecek-stratejisini-cizdi1.jpg2018’den bu yana BASF bünyesindeki Nunhems’in merkezi olan Nunhem tesisi, 650 çalışanı ve 55 bin metrekarelik alanıyla Ar-Ge süreçlerine de ev sahipliği yapıyor. Tesis içinde son teknoloji seraların yer aldığını söyleyen BASF Sebze Tohumları Başkanı Vincente Navarro, “Tüketicilerin ihtiyaçlarına uygun sebze çözümleri sunarak sağlıklı yiyecekleri keyifli ve sürdürülebilir hale getirmeyi amaçlıyoruz. Hedefimiz çeşit geliştirme ve inovasyon için değer zinciri ve Ar-Ge ortakları ile açık bir platform sağamak. Böylece fikirler geliştirerek birlikte başarılı sebze çözümleri üretebileceğiz” diyor.

2028’e kadar 30’dan fazla yeni ürün

Basın toplantısında sahnenin ilk sahipleri üreticilerdi. Avrupa’nın farklı ülkelerinden katılım sağlayan üreticiler, kendi ülkelerindeki çalışma koşulları ve sorunlar hakkında anekdotlar aktardılar. Ardından söz sırası BASF Tarım Çözümleri Bölümü Başkanı Vincent Gros ve EMEA & CIS Bölgesi Başkan Yardımcısı Livio Tedeschi’ye geldi.

İki üst düzey yetkilinin sunumlarından satır başlarını ve yeni stratejiyi şöyle aktarabiliriz:

  • Dünyanın dört bir yanındaki üreticilerin başarısı için tohum ve teknolojilerin, bitki koruma ve dijital çözümlerin birleştirilmesi,
  • Küresel tarım pazarından yüzde 1 daha yüksek kârlı büyüme ve 2030 yılına kadar satışlarda yüzde 50’lik artış hedeflenmesi,
  • 6 milyar Euro’nun üzerinde satış potansiyeline sahip 30’dan fazla yeni ürünün 2028’e kadar piyasaya sürülmesi,
  • Sürdürülebilirliğe önemli katkı yapacak ürünlerin satışının arttırılması.Biraz daha açmak gerekirse, BASF'in tarımla ilgili çözümlere odaklanarak inovasyon merkezli çözümlerini önemli ölçüde genişlettiği özellikle vurgulanıyor. Yetkililere göre BASF’in tarım stratejisi üreticilerin artan nüfusu besleyebilmesi ve işlenebilir toprağın sınırlı olması, hastalıkların oluşturduğu baskılar ve iklim değişiklikleri gibi zorluklara göğüs germelerini sağlayacak yeniliklere dayanıyor.

basf-gelecek-stratejisini-cizdi5.jpg2019’da yaklaşık 900 milyon euroya çıkartılan Ar-Ge bütçesi BASF’in tarıma yönelik inovasyon yatırımlarını da destekliyor. 2028 yılına kadar 6 milyar eurodan fazla pik satış öngörülüyor ve bununla birlikte piyasaya pek çok yenilik sürülmesi planlanıyor. Bu inovatif yatırımların ise kimyasal ve biyolojik bitki koruma ürünlerinin yanı sıra tohum teknolojileri ve dijital çözümleri içerdiğinin altı çiziliyor. Söz konusu yenilikler sayesinde, şirketin inovasyon ve sürdürülebilir tarımdaki öncü konumunu daha da güçlendirmesi hedefleniyor.

Dijitalleşmeye dair 3 odak nokta

Organizasyon boyunca üzerinde belki de en çok durulan konulardan biri dijitalleşme oldu. Üreticilerin BASF ürünlerini kullanma şeklinde tarla yönetimine, ürün ya da hizmetlere erişiminden bunları satın alma şekillerine kadar pek çok alanda dijital çözümlerin sağlanacağı özellikle vurgulandı. BASF Tarım çözümleri dijitalleşme çalışmalarında üç temel alana odaklanarak dijitali bir öncelik haline getiriyor:

  • Müşteriye yönelik çözümler,
  • Tedarik zinciri ve operasyonlarda dijitalleşme,
  • Ar-Ge çalışmalarında dijitalleşme.

Tüm dünyadan üreticiler, değişen dünyanın taleplerini karşılamak için dijital çözümlere ihtiyaç duyuyor. Bu amaçla geliştirilen xarvio™ isimli dijital ürün de üreticilerin daha etkili ve sürdürülebilir şekilde üretim yapmasını sağlamaya yönelik olarak, tarıma özel bağımsız bilimsel tavsiye hizmeti sunuyor.

basf-gelecek-stratejisini-cizdi3.jpgÖzel çözümler devri başladı

Katılan herkes için oldukça bilgilendirici sunumlar ve ziyaretlerle geçen organizasyon sonunda, herkesin aklında kalan temel bir nokta vardı: Müşteri odaklılık. Firmanın tüm yatırımları, Ar-Ge çalışmaları ve stratejileri bu temel üzerine oturuyor. Üreticilerin, BASF’nin sürdürülebilirlik konusundaki iddiasına tanık olacaklarını vurgulayan BASF Tarım Çözümleri EMEA Güney Bölgesi Başkan Yardımcısı Alberto Ancora, “Aynı zamanda sebze, pamuk tohumu ve dijital çözümler konusunda kendilerine özel çözümlere ulaşacaklar. Toplumun ve çevrenin ihtiyaçlarını göz önüne alarak, kârlı bir şekilde büyümeyi hedefliyoruz” sözleriyle durumu özetliyor.

Tarım sektörünün geleceğinin dijital çözümler etrafında şekilleneceği artık herkesin kabul ettiği bir gerçek. Global çapta yapılan yatırımlar, bu çözümlerin nasıl sağlam temellere oturtulduğunu gösteriyor. Çünkü “genel” çözümler devri artık kapandı, bundan sonra amaç “özel” çözümler üretmek. BASF’in bu alanda attığı adımlar da tarımın geleceğine dair umut verir nitelikte.

 

 

 

 

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.