tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.11.2019

Mısırda alım fiyatı yeni yılda artacak

Mısırda alım fiyatı yeni yılda artacak

Mısırda 2015-2016 yıllarında yakalanan çizgi bu yıl da aşılamayacak gibi görünüyor. TMO ise Ocak ayından itibaren alım fiyatlarını yükseltmeyi planlıyor.

Mısır Türkiye’nin birbirinden en farklı iklimlere sahip bölgelerinde kendine yer bulabilen, deyim yerindeyse “hasadı bitmeyen” başlıca tarla bitkisi. Ülkenin mısır üretim kronolojisinde 2019 yılı dekar başına bin tonu aşan ortalama verimle yeni bir dönüm noktasına işaret etmişti. Bu yıl bu rekorun tazelenip tazelenmeyeceği ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

Bundan birkaç yıl öncesinde ise aynı sözler rekolte için geçerliydi. 2010’lara girilirken hızla artmaya başlayan toplam üretim 2015 yılında 6,4 milyon tona ulaşmış, ertesi yıl da bu tablo kendini tekrar etmişti. Bu 2 yılda da üretilen mısırın yaklaşık yüzde 27’sini alan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) de bu alanda kendi rekorunu kırmıştı.

Son 2 yıldır ise üretim 6 milyon ton barajının etrafında geziniyor. Bu yıl için yapılan rekolte tahminleri de aynı yönde. Ülke içi tüketimin 7,5-8 milyon ton olduğu göz önüne alınırsa, mısırda kendine yeterlilikte düzeyinin henüz eksi rakamlarda kalacağı görülüyor.

misirda-alim-fiyati-yeni-yilda-artacak1.jpg

Alım fiyatı bin 250 TL’ye çıkacak

2017 ve 2018’de alım düzeyi yüzde 3,5 civarına düşen TMO’dan ise yeni bir açıklama geldi. Ağustos ayında alım fiyatlarının yüzde 21 artışla ton başına 1150 TL’ye çıkarılmasının ardından, yeni yıla girerken bu miktarın 1250 TL’ye yükseltilmesinin planlandığı belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde dane mısırda prim desteklerinin 2018’de olduğu gibi kg başına 3 Kuruşta kalması üreticilerde hayal kırıklığı yaratmıştı. Alım fiyatlarındaki bu artış ise üreticiler için bir teselli niteliğinde.  Mısırda bugüne kadar TMO’nun en çok alım yaptığı yıl ise yüzde 30,3 oranıyla 1998 yılı olmuştu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Isparta'nın Deregümü köyünde 15 yıl önce başlayan domates tarımı köyün kaderini baştan aşağı değiştirdi.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Bir sanat eseri olarak lahana bahçesi

Bir sanat eseri olarak lahana bahçesi

Chicago Mimarlık Bienali’nin bu yıl en ilgi çeken eseri bir lahana bahçesi! Toprağa ekili 10 bin lahanadan oluşan sergi tarıma farklı bir gözle bakma fırsatı veriyor.

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

“Tarım sektörü kendisini topluma ne kadar anlatabiliyor” sorusunu gündeme taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına bir de hediyesi var.

Yeni bütçede tarımı neler bekliyor?

Yeni bütçede tarımı neler bekliyor?

Bugün TBMM’de sunumu yapılacak yeni yıl bütçe teklifine göre tarım bütçesinde desteklere ayrılan pay yüzde 60’tan yüzde 66’ya çıkacak.