tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.11.2019

Narenciye ihracatında Suudi Arabistan krizi

narenciye-ihracatinda-suudi-arabistan-krizi2.jpg

Narenciyede Türkiye’nin en önemli ihracat duraklarından olan Suudi Arabistan ürün analiz süreçlerini uzatınca meyvelerde kayıplar yaşanmaya başladı. Yetkililer uygulamanın 1 yıl önce yaşanan Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olduğu görüşünde.

Meyve pazarının en önemli oyuncularını oluşturan narenciye ürünlerinde hasat süreciyle birlikte ihracat yolları da bugünlerde iyice canlandı. Ancak en çok ihracat yapılan 5 ülkeden biri olan Suudi Arabistan’da bu yıl ihracatta beklenmedik bir tıkanma yaşanıyor. Tıkanmanın nedeni ise geçmişte 5-15 günü aşmayan gümrük süreçlerinin 1 aya kadar uzatılmış olması.

Analiz işlemleri Riyad’a taşındı

Normal şartlarda Türkiye’den gelen meyvelerin ürün analizleri Cidde limanındaki gümrükte yer alan laboratuarlarda yapılırken, bu yıl analiz örnekleri Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a gönderilmeye başladı. Bu uygulama ürünlerin pazara giriş süresini uzatırken, bekletilen meyvelerin konteynırlarda çürümesine neden oluyor.

İlk olarak yaz aylarında Suudi Arabistan’a gönderilen yaş meyve ve sebzelerde yaşanmaya başlayan gecikme narenciyede pazarın hareketlenmesiyle daha da yoğunlaştı. Hatay’daki paketleme tesislerinden yola çıkıp ülkeye gönderilen erkenci mandalina, portakal ve limonlarda hasat ve satış arasında geçen sürenin 1 aya kadar uzaması hem üretici hem de ihracatçıyı zor duruma sokuyor.

narenciye-ihracatinda-suudi-arabistan-krizi1.jpg

İhracatı Cemal Kaşıkçı olayı mı etkiledi?

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, ihracatta yaşanan sıkıntının geçtiğimiz yıl Ekim ayında Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesinin ardından başladığını söylüyor. Doğan, “Kaşıkçı olayından sonra Suudi Arabistan bizden ürün alımına müdahale ediyor. Bakanlığın bu konuyu gözden geçirmesini bekliyoruz” diyor.

Suriye İç Savaşı’ndan önce 5 günle sınırlıydı

Geçmişte Suriye üzerinden gönderilen ürünlerin 4-5 gün içinde Suudi Arabistan’a ulaştığını söyleyen Doğan, “Şimdi Suriye’deki iç savaş nedeniyle İskenderun limanından deniz yoluyla gönderilen narenciye 10-15 günde Cidde limanına ulaşıyor. 15 gün de analiz süresi eklenince 1 ay önce kesilen meyve daha yeni Suudi Arabistan pazarında satılmaya başladı” diye konuşuyor.

Narenciyede ihracat krizi TBMM gündemine de taşındı. Çok sayıda ihracatçı firmanın mağduriyet yaşadığını belirten Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle “Türkiye’den alınan analiz raporlarının Suudi makamlarca kabul edilmeme sebebi nedir?” sorusunu yöneltti.

narenciye-ihracat-gidahatti.jpg

Limonda üçüncü, mandalinada dördüncü pazar

Bu yıl Ocak-Eylül ayları içinde toplam 47 milyon dolar değerinde 111 bin ton yaş sebze-meyve ihracatı yapılan Suudi Arabistan, Türkiye’nin bu alanda en çok ürün gönderdiği beşinci ülke konumunda. Bu oranlar geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise 60,7 milyon dolar ve 155 bin ton düzeyindeydi. Suudi Arabistan aynı zamanda Türkiye’nin limon ihracatında en önemli üçüncü, mandalina ihracatında ise en önemli dördüncü dış pazarı oluşturuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Isparta'nın Deregümü köyünde 15 yıl önce başlayan domates tarımı köyün kaderini baştan aşağı değiştirdi.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Bir sanat eseri olarak lahana bahçesi

Bir sanat eseri olarak lahana bahçesi

Chicago Mimarlık Bienali’nin bu yıl en ilgi çeken eseri bir lahana bahçesi! Toprağa ekili 10 bin lahanadan oluşan sergi tarıma farklı bir gözle bakma fırsatı veriyor.

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

“Tarım sektörü kendisini topluma ne kadar anlatabiliyor” sorusunu gündeme taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına bir de hediyesi var.

Yeni bütçede tarımı neler bekliyor?

Yeni bütçede tarımı neler bekliyor?

Bugün TBMM’de sunumu yapılacak yeni yıl bütçe teklifine göre tarım bütçesinde desteklere ayrılan pay yüzde 60’tan yüzde 66’ya çıkacak.