tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

31.10.2019

Bu ağacın zeytini altın değerinde!

Bu ağacın zeytini altın değerinde!

Muğla’nın Milas ilçesindeki 3 bin 200 yıllık zeytin ağacından bu yıl 90 kg ürün toplandı. Zeytinlerden üretilen yağın ise 100 bin TL’den başlayacak açık arttırmayla satılacak

Resimdeki Muğla’nın Milas ilçesinde yaşayan 3 bin 200 yıllık bir zeytin ağacı. Asırlara direnen ve hala meyve vermeye devam eden bu kadim ağaç, bugünlerde belki de uzun yaşamının en popüler günlerini yaşıyor. Yöre halkının “Ata” ismini verdiği ağaçtan elde edilen yağın litresi ise önümüzdeki günlerde litresi en az 100 bin TL’den satılacak.

ABD’de yapılan bilimsel araştırmalara da konu olan Ata’dan bölgede 120 adet civarındaki anıt niteliğindeki ağaçtan biri, belki de en yaşlısı. Hem görüntüsü hem de tarihiyle görenleri büyüleyen ağacı her yıl 50-60 bin ziyaretçiyi ağırlıyor.

Satış gelirleri eğitime harcanacak

Sağlıklı tüm kadim zeytin ağaçları gibi ürün vermeye devam eden ağaçtan geçtiğimiz yıl 35 kg, bu yıl ise 90 kg zeytin toplandı. Toplanan zeytinlerden ise 6 litre zeytinyağı elde edildi. Zeytinyağında sağlık temelli en önemli bileşiklerden olan polifenol bakımından zengin olan zeytinyağı hem lezzeti hem de taşıdığı anlam itibariyle büyük değer taşıyor.

bu-agacin-zeytini-altin-degerinde1.jpg

Ata’dan elde edilen zeytinyağı ilçede 2-3 Kasım’da gerçekleştirilecek 6. Milas Zeytin Hasat Şenliği’nde alıcısıyla buluşacak. Litresi 100 bin TL’den açık arttırmaya açılacak zeytinyağının satışından elde edilecek gelirin tamamı ise bölgedeki eğitime dair ihtiyaçların karşılanması için okullara bağışlanacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Isparta'nın Deregümü köyünde 15 yıl önce başlayan domates tarımı köyün kaderini baştan aşağı değiştirdi.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Bir sanat eseri olarak lahana bahçesi

Bir sanat eseri olarak lahana bahçesi

Chicago Mimarlık Bienali’nin bu yıl en ilgi çeken eseri bir lahana bahçesi! Toprağa ekili 10 bin lahanadan oluşan sergi tarıma farklı bir gözle bakma fırsatı veriyor.

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

“Tarım sektörü kendisini topluma ne kadar anlatabiliyor” sorusunu gündeme taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına bir de hediyesi var.

Yeni bütçede tarımı neler bekliyor?

Yeni bütçede tarımı neler bekliyor?

Bugün TBMM’de sunumu yapılacak yeni yıl bütçe teklifine göre tarım bütçesinde desteklere ayrılan pay yüzde 60’tan yüzde 66’ya çıkacak.