tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

31.10.2019

Bu ağacın zeytini altın değerinde!

Bu ağacın zeytini altın değerinde!

Muğla’nın Milas ilçesindeki 3 bin 200 yıllık zeytin ağacından bu yıl 90 kg ürün toplandı. Zeytinlerden üretilen yağın ise 100 bin TL’den başlayacak açık arttırmayla satılacak

Resimdeki Muğla’nın Milas ilçesinde yaşayan 3 bin 200 yıllık bir zeytin ağacı. Asırlara direnen ve hala meyve vermeye devam eden bu kadim ağaç, bugünlerde belki de uzun yaşamının en popüler günlerini yaşıyor. Yöre halkının “Ata” ismini verdiği ağaçtan elde edilen yağın litresi ise önümüzdeki günlerde litresi en az 100 bin TL’den satılacak.

ABD’de yapılan bilimsel araştırmalara da konu olan Ata’dan bölgede 120 adet civarındaki anıt niteliğindeki ağaçtan biri, belki de en yaşlısı. Hem görüntüsü hem de tarihiyle görenleri büyüleyen ağacı her yıl 50-60 bin ziyaretçiyi ağırlıyor.

Satış gelirleri eğitime harcanacak

Sağlıklı tüm kadim zeytin ağaçları gibi ürün vermeye devam eden ağaçtan geçtiğimiz yıl 35 kg, bu yıl ise 90 kg zeytin toplandı. Toplanan zeytinlerden ise 6 litre zeytinyağı elde edildi. Zeytinyağında sağlık temelli en önemli bileşiklerden olan polifenol bakımından zengin olan zeytinyağı hem lezzeti hem de taşıdığı anlam itibariyle büyük değer taşıyor.

bu-agacin-zeytini-altin-degerinde1.jpg

Ata’dan elde edilen zeytinyağı ilçede 2-3 Kasım’da gerçekleştirilecek 6. Milas Zeytin Hasat Şenliği’nde alıcısıyla buluşacak. Litresi 100 bin TL’den açık arttırmaya açılacak zeytinyağının satışından elde edilecek gelirin tamamı ise bölgedeki eğitime dair ihtiyaçların karşılanması için okullara bağışlanacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Üretim artışı mercimeği 80'lerdeki altın yıllarına geri döndürdü. Ancak buna tüketim ve fiyat istikrarının eşlik etmesi gerek.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!