tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

31.10.2019

Bu ağacın zeytini altın değerinde!

Bu ağacın zeytini altın değerinde!

Muğla’nın Milas ilçesindeki 3 bin 200 yıllık zeytin ağacından bu yıl 90 kg ürün toplandı. Zeytinlerden üretilen yağın ise 100 bin TL’den başlayacak açık arttırmayla satılacak

Resimdeki Muğla’nın Milas ilçesinde yaşayan 3 bin 200 yıllık bir zeytin ağacı. Asırlara direnen ve hala meyve vermeye devam eden bu kadim ağaç, bugünlerde belki de uzun yaşamının en popüler günlerini yaşıyor. Yöre halkının “Ata” ismini verdiği ağaçtan elde edilen yağın litresi ise önümüzdeki günlerde litresi en az 100 bin TL’den satılacak.

ABD’de yapılan bilimsel araştırmalara da konu olan Ata’dan bölgede 120 adet civarındaki anıt niteliğindeki ağaçtan biri, belki de en yaşlısı. Hem görüntüsü hem de tarihiyle görenleri büyüleyen ağacı her yıl 50-60 bin ziyaretçiyi ağırlıyor.

Satış gelirleri eğitime harcanacak

Sağlıklı tüm kadim zeytin ağaçları gibi ürün vermeye devam eden ağaçtan geçtiğimiz yıl 35 kg, bu yıl ise 90 kg zeytin toplandı. Toplanan zeytinlerden ise 6 litre zeytinyağı elde edildi. Zeytinyağında sağlık temelli en önemli bileşiklerden olan polifenol bakımından zengin olan zeytinyağı hem lezzeti hem de taşıdığı anlam itibariyle büyük değer taşıyor.

bu-agacin-zeytini-altin-degerinde1.jpg

Ata’dan elde edilen zeytinyağı ilçede 2-3 Kasım’da gerçekleştirilecek 6. Milas Zeytin Hasat Şenliği’nde alıcısıyla buluşacak. Litresi 100 bin TL’den açık arttırmaya açılacak zeytinyağının satışından elde edilecek gelirin tamamı ise bölgedeki eğitime dair ihtiyaçların karşılanması için okullara bağışlanacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.