tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.10.2019

Sakız ağaçları hayata döndü!

Sakız ağaçları hayata döndü!

İzmir-Çeşme’de 40 yıl sonra ilk kez ürün alınan sakız ağaçlarından elde edilen sakızların kilosu 300 Euro’dan satılacak.

Sakız ağaçları Ege tarımının ve özellikle de Çeşme yarımadasının binlerce yıllık mirası. Yıllar içinde sayıları gittikçe azalan sakızların değeri ise son yıllarda yeniden hatırlanmaya başladı. Çeşme Belediyesi’nin başlattığı proje, bu mirası hem bugünlere taşımak hem de bölgenin ekonomisine katkı sağlamaya hazırlanıyor.

“Çeşme’den Sakız Damlıyor” isimli proje, ilk olarak ilçenin turizmiyle meşhur Alaçatı mahallesinde bulunan 200 yıllık sakız ağaçlarının bakımının yapılmasıyla başladı. Özenle sürdürülen bakım çalışmaları sayesinde, Belediyeye ait bahçede yer alan 110 adet ağaçtan 40 yıl sonra ilk kez doğal reçine elde edildi.

Kazancı zahmetine değecek!

Çeşme’nin karşı yakasında bulunan Sakız adasına da ismini veren ağaçlardan kuruyarak küçük taneler halinde düşmeye başlayan damla sakızları bugünlerde aynı özenle toplanmaya başladı. Tek bir ağaç için yaklaşık 2 günlük bir emeğe ihtiyaç duyan sakızlar, temizlendikten sonra tüketime hazır hale getirilmek için işleme tabi tutuluyor. 110 adet ağaçtan elde edilen 5-8 kg arasında sakızın kilo fiyatı ise 300 Euro’yu buluyor.

sakiz-agaclari-hayata-dondu2.jpg

Gıda, kozmetik ve ilaç sektörünü besliyor

Kendine özgü lezzetiyle gıda ürünlerinde kendine yer bulan sakızlar ayrıca kozmetik ve ilaç sektörü içinde aranan ürünlerden biri. Doğru şekilde bakımı yapıldığı takdirde sakız ağaçlarının 3 yıl içinde ürün verebildiğini söyleyen Çeşme Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Projeleri Sorumlusu Kazım Beyaz, “Bu özel ürün ülkeye önemli bir katma değer sağlayacak” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Antepfıstığını hayata koronavirüs mü döndürdü?

Antepfıstığını hayata koronavirüs mü döndürdü?

Muğla'da 30 yıldır ürün alınamayan aşılı menengiç ağaçları bu yıl beklenmedik şekilde meyve veriyor. Peki bu nasıl mümkün oldu?

Tarımda kullanılan 16 etken maddeye yasak

Tarımda kullanılan 16 etken maddeye yasak

Tarım ve Orman Bakanlığı zirai mücadelede kullanılan 16 farklı kimyasal bileşenin 2022 yılına kadar yasaklanmasına karar verdi.

Muzun fiyatı yollarda artıyor!

Muzun fiyatı yollarda artıyor!

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.