tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.10.2019

Beklenen düşüşün haberini mandalina verdi

Beklenen düşüşün haberini mandalina verdi

Bu yılın başında yaşanan yağışların narenciyeye etkisi, erkenci mandalinada başlayan hasatla birlikte ortaya çıktı. Rekolte düşüklüğü karşısında üreticilerin tek beklentisi fiyatların artması.

Kış mevsiminin kapıda olduğunu haber veren meyvelerin başında mandalina geliyor. Erkenci mandalinaların market ve pazar tezgahlarına dizilmesiyle birlikte tüketiciler de yeni sezonun ilk mandalinalarının tadına bakmaya başladı. Ancak narenciye tarımının merkezlerinde üretici cephesinde bu yıl kaygı hakim.

Narenciye bahçelerinde bu yılın başlarında yaşanan yağışların ve Akdeniz meyve sineğinin yarattığı tahribatın bedeli yeni sezonun ilk hasatlarıyla ortaya çıkmaya başladı. 230 bin dönümde mandalina üretimi yapılan Adana’da hem iç pazar hem de Orta Doğu ve Doğu Avrupa pazarına gönderilmeye başlayan mandalina çeşitlerinin üretici fiyatları 70-90 kuruş arasında seyrediyor.

Yüzde 20-30 oranında azalma var

Narenciye bahçelerinde hava şartları nedeniyle bu yıl 2 hafta gecikmeli başlayan erkenci hasat, hem Ege hem de Akdeniz bölgesinde üretim düşüşünün işaretlerini vermiş durumda. Adana bölgesinde yüzde 20-30, İzmir bölgesinde ise 50-60 oranında rekolte kaybı gözlemlediklerini söyleyen Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “İlerideki günlerde rekolte tam olarak ortaya çıkacak” yorumunu yapıyor.

beklenen-dususun-haberini-mandalina-verdi.jpg

Havalar soğudukça fiyatlar artacak

Turunçgillerde bu yıl üretim alanlarının genişlemesine rağmen yaşanması beklenen bu düşüşe karşı üreticilerin beklentisi ise ürün fiyatlarının artması. Sıcak havaların yerini serinliğe bırakmaya başladığı şu günlerde aslında tahminler de bu yönde. “Şu an kesimler yeni başladığı ve hava sıcak gittiği için fiyatlar uygun” diyen Doğan, “İlerideki günlerde hava soğuyunca fiyatların da yükselmesini bekliyoruz” şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.