tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.10.2019

Beklenen düşüşün haberini mandalina verdi

Beklenen düşüşün haberini mandalina verdi

Bu yılın başında yaşanan yağışların narenciyeye etkisi, erkenci mandalinada başlayan hasatla birlikte ortaya çıktı. Rekolte düşüklüğü karşısında üreticilerin tek beklentisi fiyatların artması.

Kış mevsiminin kapıda olduğunu haber veren meyvelerin başında mandalina geliyor. Erkenci mandalinaların market ve pazar tezgahlarına dizilmesiyle birlikte tüketiciler de yeni sezonun ilk mandalinalarının tadına bakmaya başladı. Ancak narenciye tarımının merkezlerinde üretici cephesinde bu yıl kaygı hakim.

Narenciye bahçelerinde bu yılın başlarında yaşanan yağışların ve Akdeniz meyve sineğinin yarattığı tahribatın bedeli yeni sezonun ilk hasatlarıyla ortaya çıkmaya başladı. 230 bin dönümde mandalina üretimi yapılan Adana’da hem iç pazar hem de Orta Doğu ve Doğu Avrupa pazarına gönderilmeye başlayan mandalina çeşitlerinin üretici fiyatları 70-90 kuruş arasında seyrediyor.

Yüzde 20-30 oranında azalma var

Narenciye bahçelerinde hava şartları nedeniyle bu yıl 2 hafta gecikmeli başlayan erkenci hasat, hem Ege hem de Akdeniz bölgesinde üretim düşüşünün işaretlerini vermiş durumda. Adana bölgesinde yüzde 20-30, İzmir bölgesinde ise 50-60 oranında rekolte kaybı gözlemlediklerini söyleyen Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “İlerideki günlerde rekolte tam olarak ortaya çıkacak” yorumunu yapıyor.

beklenen-dususun-haberini-mandalina-verdi.jpg

Havalar soğudukça fiyatlar artacak

Turunçgillerde bu yıl üretim alanlarının genişlemesine rağmen yaşanması beklenen bu düşüşe karşı üreticilerin beklentisi ise ürün fiyatlarının artması. Sıcak havaların yerini serinliğe bırakmaya başladığı şu günlerde aslında tahminler de bu yönde. “Şu an kesimler yeni başladığı ve hava sıcak gittiği için fiyatlar uygun” diyen Doğan, “İlerideki günlerde hava soğuyunca fiyatların da yükselmesini bekliyoruz” şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.