tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

1.10.2019

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

tarlasera-ekim-sayisi-cikti1.jpg

Kapak Konusu sayfalarında bu ay modern ıslah tekniklerini masaya yatıran tarlasera’nın Ekim sayısı okurlarıyla buluştu.

Tarımın teknolojiyle ilişkisi bu denli yakınken, bilimle arasındaki bağın da farklı olduğunu söylemek pek yanlış olmaz. Bu alanda son yılların en büyük gündemlerinden biri ise yeni bitki ıslah teknikleri. İklim ve doğal kaynaklarda yaşanan olumsuzluklara karşı, artan gıda ihtiyacını karşılamak için arana çözümlerin bir sonucu olarak ortaya çıkan bu yeni teknikler, pek çok avantajı da içerisinde barındırıyor.

tarlasera Kapak Konusu sayfalarında bu ay yeni bitki ıslah tekniklerini ele aldı. En modern ıslah teknolojilerinin çalışma prensiplerini, avantajlarını ve dünyanın bu yeni tekniklere bakışını ele aldığımız bu kapsamlı yazıyı dikkatle okumanızı öneririz.

tarlasera-ekim-sayisi-cikti4.jpg

Elektrikli traktörde doğru zaman şimdi mi?

Tarım ve teknoloji demişken, bir gerçeği açıkça belirtmekte fayda var. Türkiye bugüne kadar çoğunlukla, özellikle de tarımda teknolojik gelişmelerin öncüsü değil takipçisi oldu. Bu konum ideali tarif etmese de, en azından dünyayı bir yerden yakalamasını sağladı.

Son dönemde gündemden düşmeyen elektrikli traktör de bunun örneklerinden biri. 2018 yılında başlayan çalışmalarda bugün ciddi bir yol kat edilmiş durumda ve Türkiye’nin ilk yerli elektrikli traktörü tarım arazilerinde test sürüşleri yapıyor. Yüzde kaçının gerçekten yerli olacağı konusu ise herkesin aklına takılan önemli bir soru işareti.

tarlasera-ekim-sayisi-cikti2.jpg

Ama bundan da önemlisi; daha birkaç ay önce sebze-meyve fiyatlarındaki olağanüstü yükselişe karşı tanzim satış gibi çözümlerle çare bulunmaya çalışılırken, elektrikli traktör gerçekten ilk sıraya alınması gereken konu mu? tarlasera Ekim sayısında Türkiye’nin ilk yerli elektrikli traktörünün özelliklerini, bugünkü son durumunu ve yukarıdaki iki kritik soruya aradığımız cevabı okuyabilirsiniz.

Türkiye’nin en çok konuşulan üreticisi tarlasera’da

Sencer Solakoğlu son haftaların da en çok konuşulan kişilerinden biri. Çünkü sosyal medya hesabından yaptığı eleştiriler, 5 yıllık destek ödeme cezası almasına yol açtı. Halbuki bu başarılı üreticinin gündeme gelme vesilesi böylesi bir durum yerine, tarımsal üretime bakışı ve teknolojiyi ne kadar doğru kullandığı olmalıydı.

tarlasera-ekim-sayisi-cikti3.jpg

tarlasera da bu düşünceyle bu ay mikrofonunu Solakoğlu’na uzattı. Her şeye rağmen üretmeye, yenilikleri ve dünyayı takip etmeye, bunları yaparken de düşüncelerini söylemekten çekinmeyen Sencer Solakoğlu’yla yaptığımız söyleşiyi bir solukta okuyacağınıza eminiz.

Meyve bahçelerinde kış aylarına hazırlık tüyoları, yenilenebilir enerji ve tarım arasındaki çelişkili ilişki, hardal bitkisinin tarımsal potansiyeli, asma bitkisinin uygarlıklara şekil veren köklü tarihi ve dikenli hıyar tarımı ve ihracatına dair bilmediklerinizi de bu ay tarlasera Detay sayfalarında okuyacaksınız.

tarlasera’ya nasıl ulaşırım?

tarlasera Ekim sayısını satın almak için hemen şimdi Satın Al sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Derginizi her ay masanızda görmek ve tarlasera keyfini tüm bir yıla yaymak için ise tek yapmanız gereken abone olmak! Bunun için Abonelik sayfamızdan yalnızca birkaç dakika süren abonelik işlemlerini gerçekleştirmeniz yeterli.

Keyifli okumalar dileriz!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Isparta'nın Deregümü köyünde 15 yıl önce başlayan domates tarımı köyün kaderini baştan aşağı değiştirdi.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Bir sanat eseri olarak lahana bahçesi

Bir sanat eseri olarak lahana bahçesi

Chicago Mimarlık Bienali’nin bu yıl en ilgi çeken eseri bir lahana bahçesi! Toprağa ekili 10 bin lahanadan oluşan sergi tarıma farklı bir gözle bakma fırsatı veriyor.

Yeni bütçede tarımı neler bekliyor?

Yeni bütçede tarımı neler bekliyor?

Bugün TBMM’de sunumu yapılacak yeni yıl bütçe teklifine göre tarım bütçesinde desteklere ayrılan pay yüzde 60’tan yüzde 66’ya çıkacak.

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

“Tarım sektörü kendisini topluma ne kadar anlatabiliyor” sorusunu gündeme taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına bir de hediyesi var.