tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

1.10.2019

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

tarlasera-ekim-sayisi-cikti1.jpg

Kapak Konusu sayfalarında bu ay modern ıslah tekniklerini masaya yatıran tarlasera’nın Ekim sayısı okurlarıyla buluştu.

Tarımın teknolojiyle ilişkisi bu denli yakınken, bilimle arasındaki bağın da farklı olduğunu söylemek pek yanlış olmaz. Bu alanda son yılların en büyük gündemlerinden biri ise yeni bitki ıslah teknikleri. İklim ve doğal kaynaklarda yaşanan olumsuzluklara karşı, artan gıda ihtiyacını karşılamak için arana çözümlerin bir sonucu olarak ortaya çıkan bu yeni teknikler, pek çok avantajı da içerisinde barındırıyor.

tarlasera Kapak Konusu sayfalarında bu ay yeni bitki ıslah tekniklerini ele aldı. En modern ıslah teknolojilerinin çalışma prensiplerini, avantajlarını ve dünyanın bu yeni tekniklere bakışını ele aldığımız bu kapsamlı yazıyı dikkatle okumanızı öneririz.

tarlasera-ekim-sayisi-cikti4.jpg

Elektrikli traktörde doğru zaman şimdi mi?

Tarım ve teknoloji demişken, bir gerçeği açıkça belirtmekte fayda var. Türkiye bugüne kadar çoğunlukla, özellikle de tarımda teknolojik gelişmelerin öncüsü değil takipçisi oldu. Bu konum ideali tarif etmese de, en azından dünyayı bir yerden yakalamasını sağladı.

Son dönemde gündemden düşmeyen elektrikli traktör de bunun örneklerinden biri. 2018 yılında başlayan çalışmalarda bugün ciddi bir yol kat edilmiş durumda ve Türkiye’nin ilk yerli elektrikli traktörü tarım arazilerinde test sürüşleri yapıyor. Yüzde kaçının gerçekten yerli olacağı konusu ise herkesin aklına takılan önemli bir soru işareti.

tarlasera-ekim-sayisi-cikti2.jpg

Ama bundan da önemlisi; daha birkaç ay önce sebze-meyve fiyatlarındaki olağanüstü yükselişe karşı tanzim satış gibi çözümlerle çare bulunmaya çalışılırken, elektrikli traktör gerçekten ilk sıraya alınması gereken konu mu? tarlasera Ekim sayısında Türkiye’nin ilk yerli elektrikli traktörünün özelliklerini, bugünkü son durumunu ve yukarıdaki iki kritik soruya aradığımız cevabı okuyabilirsiniz.

Türkiye’nin en çok konuşulan üreticisi tarlasera’da

Sencer Solakoğlu son haftaların da en çok konuşulan kişilerinden biri. Çünkü sosyal medya hesabından yaptığı eleştiriler, 5 yıllık destek ödeme cezası almasına yol açtı. Halbuki bu başarılı üreticinin gündeme gelme vesilesi böylesi bir durum yerine, tarımsal üretime bakışı ve teknolojiyi ne kadar doğru kullandığı olmalıydı.

tarlasera-ekim-sayisi-cikti3.jpg

tarlasera da bu düşünceyle bu ay mikrofonunu Solakoğlu’na uzattı. Her şeye rağmen üretmeye, yenilikleri ve dünyayı takip etmeye, bunları yaparken de düşüncelerini söylemekten çekinmeyen Sencer Solakoğlu’yla yaptığımız söyleşiyi bir solukta okuyacağınıza eminiz.

Meyve bahçelerinde kış aylarına hazırlık tüyoları, yenilenebilir enerji ve tarım arasındaki çelişkili ilişki, hardal bitkisinin tarımsal potansiyeli, asma bitkisinin uygarlıklara şekil veren köklü tarihi ve dikenli hıyar tarımı ve ihracatına dair bilmediklerinizi de bu ay tarlasera Detay sayfalarında okuyacaksınız.

tarlasera’ya nasıl ulaşırım?

tarlasera Ekim sayısını satın almak için hemen şimdi Satın Al sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Derginizi her ay masanızda görmek ve tarlasera keyfini tüm bir yıla yaymak için ise tek yapmanız gereken abone olmak! Bunun için Abonelik sayfamızdan yalnızca birkaç dakika süren abonelik işlemlerini gerçekleştirmeniz yeterli.

Keyifli okumalar dileriz!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.