tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.8.2019

Kooperatiflere zirai bayi yetkisi geliyor

Kooperatiflere zirai bayi yetkisi geliyor

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hazırladığı yönetmelik taslağı, bitki koruma ürünlerinin satışında kooperatiflerin de yetkili olmasını öngörüyor.

 Bitki koruma ürünlerinin satışı ve depolanmasına dair yönetmelik değişikliği geliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kamu görüşüne sunulan taslağa göre, tarım kooperatifleri de “bayi” tanımı kapsamına alınacak.

Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı adıyla Gıda ve Kontrol Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer alan değişikliklere dair 2 Eylül tarihine kadar görüş bildirmek mümkün olacak.

Tuzak ve feromonlar da yasa kapsamında

Pestisit satış ve depolanmasında yetkili kuruluşlar arasına kooperatiflerin de eklendiği taslakta, bayi tanımı “Bitki koruma ürünlerini perakende satan, izin belgesi sahibi gerçek ve tüzel kişiler ile kamu kurumları ve kamu kurumu niteliğindeki kuruluşlar, birlikler ve kooperatifleri” olarak değiştirildi.

Ayrıca mevcut yönetmeliğin “Bitki koruma ürünü kapsamında ruhsata tabi olan biyolojik mücadele etmenleri” tanımına “tuzak ve feromonlar” da eklenerek, bu ürünlerin üreticilere satışının ruhsat sahibi firma ve bitki koruma ürünleri toptancıları tarafından yapılabileceği belirtiliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.