tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.8.2019

Bu tarım robotu yalnız çalışmayı seviyor!

Bu tarım robotu yalnız çalışmayı seviyor!

ABD’de geliştirilen tarım robotu IronOx, tohum atımından hasada kadar bitkisel üretim sürecinin tamamını kendi başına üstleniyor.

Tarımsal robotlar üretimin pek çok sürecinde insanlara yardımcı olup işleri kolaylaştırma iddiasında. Kimisi ürünlerin stres koşullarını hassas şekilde takip edip müdahale için hazırda beklerken, kimisi ise sulama, ilaçlama ya da hasat gibi el emeği ve tekniğin ağır bastığı noktalarda görevi devralıyor.

Bu yıl itibariyle deneme aşamasına geçen yeni bir robot ise bitkisel üretimde insan faktörünü en aza indirmeye aday. ABD’nin dijital tarımın başkenti olarak kabul edilen Kaliforniya eyaletinde geliştirilen “Iron Ox” dünyanın ilk tam otomatik tarım robotu. Tohum atma, sulama, bitki gelişiminin takibi ve hasat süreçlerini tek başına gerçekleştiren IronOx, adeta üreticiye “ben yalnız çalışırım” mesajı veriyor!

bu-tarim-robotu-yalniz-calismayi-seviyor2.jpg

Yapay zeka ve becerikli kollar

Çift gözlü kamera ile üç boyutlu modelleme yaparak ürünlerin gelişimini takip eden IronOx, bulut temelli yapay zeka donanımıyla bitkinin su, besin ve ışık ihtiyacını karşılıyor. Sebze yetiştirmek için robotik toplama kolları, topraksız tarım için varilleri ve kendiliğinden çalışan taşıyıcıları bulunan robot, tüm bu özellikleri bir uyum içinde kullanarak tarımsal sürece insansı müdahalelerde bulunabiliyor.

Henüz 3 ürün üretebiliyor

Ancak ne kadar “akıllı” olsa da, IronOx’un insan desteğine ihtiyaç duyduğu noktalar da var. İlk aşama olan ilk tohumun yerleştirilmesi ve son aşama olan hasat sonrası paketleme işlemleri insan faktörünün devreye girdiği süreçler. Şimdilik sadece kuzukulağı, fesleğen ve marul üretebilen robotun hasat ettiği ürünler bir ekip tarafından paketlenip Kaliforniya’daki marketlerde satışa sunuluyor.

bu-tarim-robotu-yalniz-calismayi-seviyor1.jpg

Gelecek “robot tarlalar”ın olacak

Öyküsü ilk olarak 2017 yılında robot bilimcisi bir ekibin girişimiyle başlayan IronOx’u geliştiren ekibin CEO’su Brandon Alexander, robotun temel amacını “insanların gündelik işlerini otomatikleştirerek onlara vakit kazandırmak” olarak tanımlıyor. “Şimdilik asıl önceliğimiz herkesin salatası için emek harcamadan yeşillik üretebilmesi” diyen Alexander, uzun vadede ise aynı prensibe dayanan “robot tarlalar” kurmayı planladıklarını söylüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.