tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.8.2019

Bu tarım robotu yalnız çalışmayı seviyor!

Bu tarım robotu yalnız çalışmayı seviyor!

ABD’de geliştirilen tarım robotu IronOx, tohum atımından hasada kadar bitkisel üretim sürecinin tamamını kendi başına üstleniyor.

Tarımsal robotlar üretimin pek çok sürecinde insanlara yardımcı olup işleri kolaylaştırma iddiasında. Kimisi ürünlerin stres koşullarını hassas şekilde takip edip müdahale için hazırda beklerken, kimisi ise sulama, ilaçlama ya da hasat gibi el emeği ve tekniğin ağır bastığı noktalarda görevi devralıyor.

Bu yıl itibariyle deneme aşamasına geçen yeni bir robot ise bitkisel üretimde insan faktörünü en aza indirmeye aday. ABD’nin dijital tarımın başkenti olarak kabul edilen Kaliforniya eyaletinde geliştirilen “Iron Ox” dünyanın ilk tam otomatik tarım robotu. Tohum atma, sulama, bitki gelişiminin takibi ve hasat süreçlerini tek başına gerçekleştiren IronOx, adeta üreticiye “ben yalnız çalışırım” mesajı veriyor!

bu-tarim-robotu-yalniz-calismayi-seviyor2.jpg

Yapay zeka ve becerikli kollar

Çift gözlü kamera ile üç boyutlu modelleme yaparak ürünlerin gelişimini takip eden IronOx, bulut temelli yapay zeka donanımıyla bitkinin su, besin ve ışık ihtiyacını karşılıyor. Sebze yetiştirmek için robotik toplama kolları, topraksız tarım için varilleri ve kendiliğinden çalışan taşıyıcıları bulunan robot, tüm bu özellikleri bir uyum içinde kullanarak tarımsal sürece insansı müdahalelerde bulunabiliyor.

Henüz 3 ürün üretebiliyor

Ancak ne kadar “akıllı” olsa da, IronOx’un insan desteğine ihtiyaç duyduğu noktalar da var. İlk aşama olan ilk tohumun yerleştirilmesi ve son aşama olan hasat sonrası paketleme işlemleri insan faktörünün devreye girdiği süreçler. Şimdilik sadece kuzukulağı, fesleğen ve marul üretebilen robotun hasat ettiği ürünler bir ekip tarafından paketlenip Kaliforniya’daki marketlerde satışa sunuluyor.

bu-tarim-robotu-yalniz-calismayi-seviyor1.jpg

Gelecek “robot tarlalar”ın olacak

Öyküsü ilk olarak 2017 yılında robot bilimcisi bir ekibin girişimiyle başlayan IronOx’u geliştiren ekibin CEO’su Brandon Alexander, robotun temel amacını “insanların gündelik işlerini otomatikleştirerek onlara vakit kazandırmak” olarak tanımlıyor. “Şimdilik asıl önceliğimiz herkesin salatası için emek harcamadan yeşillik üretebilmesi” diyen Alexander, uzun vadede ise aynı prensibe dayanan “robot tarlalar” kurmayı planladıklarını söylüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Isparta'nın Deregümü köyünde 15 yıl önce başlayan domates tarımı köyün kaderini baştan aşağı değiştirdi.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Bir sanat eseri olarak lahana bahçesi

Bir sanat eseri olarak lahana bahçesi

Chicago Mimarlık Bienali’nin bu yıl en ilgi çeken eseri bir lahana bahçesi! Toprağa ekili 10 bin lahanadan oluşan sergi tarıma farklı bir gözle bakma fırsatı veriyor.

Yeni bütçede tarımı neler bekliyor?

Yeni bütçede tarımı neler bekliyor?

Bugün TBMM’de sunumu yapılacak yeni yıl bütçe teklifine göre tarım bütçesinde desteklere ayrılan pay yüzde 60’tan yüzde 66’ya çıkacak.

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

“Tarım sektörü kendisini topluma ne kadar anlatabiliyor” sorusunu gündeme taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına bir de hediyesi var.