tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.7.2019

İklim değişikliği en çok tarımda iş kaybına yol açacak

İklim değişikliği en çok tarımda iş kaybına yol açacak

İklim değişikliği nedeniyle 2030’a kadar dünya çapında 80 milyon çalışanın işini kaybedeceği öngörülüyor. Bundan en çok etkilenecek meslek grubu ise tarımsal üreticiler olacak.

Küresel iklim değişikliğinin getirdiği riskler netleştikçe, radikal önlemlere duyulan ihtiyaç da o denli belirginleşiyor. Sıcaklık stresi, kuraklık ve su kıtlığı gibi doğrudan etkilere karşı en riskli konumda bulunan tarım, sürecin ekonomik ve istihdam temelli sonuçlarından da doğrudan etkilenecek.

Uluslararası Çalışma Teşkilatı’nın (ILO) iklim değişikliğinin çalışma yaşamında yaratacağı etki üzerine hazırladığı rapor da bunu doğruluyor. Buna göre, küresel düzeydeki sıcaklık artışları 2030 yılına kadar dünya çapında 80 milyon tam zamanlı iş kaybına yol açacak. İş kayıplarının en çok yaşanacağı sektörler ise özellikle açık arazide yapılan tarım ve inşaat.

İstihdam yüzde 60 azalabilir

80 milyon tam zamanlı çalışanın işinden olması dünya genelinde çalışma saatlerinde yüzde 2,2 oranında kayıp anlamına geliyor. Bu düşüşün mali zararı ise 2,4 milyar dolara denk geliyor. Tarıma bakıldığında ise bu oran çok daha endişe verici boyuta ulaşıyor: 2030 yılında üreticilerin çalışma saatlerinde yüzde 60 kayıp öngörülüyor.

En çok yoksul ülkeleri etkileyecek

“Daha sıcak bir gezegende çalışma: Sıcaklık stresinin emek verimliliği ve düzenli işe etkisi” başlıklı ILO raporuna göre, dünya üzerinde toplam 960 milyon çalışan ile en kalabalık sektör olan tarımda istihdam düşüşünden en çok düşük gelirli ülkeler etkilenecek. İş saati kaybının en fazla yaşanacağı ülkeler arasında Güney Asya ve Batı Afrika ülkeleri bulunuyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Başta kimse inanmadı, başarılı olabileceklerini tahmin etmedi, ama Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

tarlasera Temmuz sayısı çıktı!

tarlasera Temmuz sayısı çıktı!

Tarımda istihdam sorununu Kapak Konusu sayfalarında masaya yatıran tarlasera bu ay da dopdolu.

Mısırda verim hırs değil akılla geliyor

Mısırda verim hırs değil akılla geliyor

Kullanım amacına, yaşadığı bölgenin iklim ve toprak şartlarına en uygun mısır tohumu hangisi? Üretici bunun cevabını doğru verirse, sezon sonu aldığı başarı da o kadar tatmin edici oluyor.

Arazilerin yeni müfettişi ile tanışın!

Arazilerin yeni müfettişi ile tanışın!

Diyarbakır-Karapınar’da tarım arazilerinin denetlenmesinde görevli personele havadan tespit yapacak drone’lar eşlik edecek.