tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.7.2019

İklim değişikliği en çok tarımda iş kaybına yol açacak

İklim değişikliği en çok tarımda iş kaybına yol açacak

İklim değişikliği nedeniyle 2030’a kadar dünya çapında 80 milyon çalışanın işini kaybedeceği öngörülüyor. Bundan en çok etkilenecek meslek grubu ise tarımsal üreticiler olacak.

Küresel iklim değişikliğinin getirdiği riskler netleştikçe, radikal önlemlere duyulan ihtiyaç da o denli belirginleşiyor. Sıcaklık stresi, kuraklık ve su kıtlığı gibi doğrudan etkilere karşı en riskli konumda bulunan tarım, sürecin ekonomik ve istihdam temelli sonuçlarından da doğrudan etkilenecek.

Uluslararası Çalışma Teşkilatı’nın (ILO) iklim değişikliğinin çalışma yaşamında yaratacağı etki üzerine hazırladığı rapor da bunu doğruluyor. Buna göre, küresel düzeydeki sıcaklık artışları 2030 yılına kadar dünya çapında 80 milyon tam zamanlı iş kaybına yol açacak. İş kayıplarının en çok yaşanacağı sektörler ise özellikle açık arazide yapılan tarım ve inşaat.

İstihdam yüzde 60 azalabilir

80 milyon tam zamanlı çalışanın işinden olması dünya genelinde çalışma saatlerinde yüzde 2,2 oranında kayıp anlamına geliyor. Bu düşüşün mali zararı ise 2,4 milyar dolara denk geliyor. Tarıma bakıldığında ise bu oran çok daha endişe verici boyuta ulaşıyor: 2030 yılında üreticilerin çalışma saatlerinde yüzde 60 kayıp öngörülüyor.

En çok yoksul ülkeleri etkileyecek

“Daha sıcak bir gezegende çalışma: Sıcaklık stresinin emek verimliliği ve düzenli işe etkisi” başlıklı ILO raporuna göre, dünya üzerinde toplam 960 milyon çalışan ile en kalabalık sektör olan tarımda istihdam düşüşünden en çok düşük gelirli ülkeler etkilenecek. İş saati kaybının en fazla yaşanacağı ülkeler arasında Güney Asya ve Batı Afrika ülkeleri bulunuyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Isparta'nın Deregümü köyünde 15 yıl önce başlayan domates tarımı köyün kaderini baştan aşağı değiştirdi.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Kazdağları altına feda edilmesin!

Kazdağları altına feda edilmesin!

Bitki örtüsünün yanı sıra su ve oksijen kaynaklarıyla da dünyanın sayılı coğrafyalarından biri olan Kazdağları’nda altın madeni projesine tepkiler büyüyor.

tarlasera Eylül sayısı çıktı!

tarlasera Eylül sayısı çıktı!

AB ve Türkiye’deki tarımsal Ar-Ge politikalarını Kapak Konusu sayfalarında masaya yatıran tarlasera’nın Eylül sayısı yine dopdolu!

Dışı kavun, içi muz!

Dışı kavun, içi muz!

Yozgat’ın Aydıncık ilçesinde yetişen “bağrıbütün” meyvesi, kavunu benzer görüntüsü ve muzu andıran tadıyla tüketicinin ilgisini çekiyor.