tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.7.2019

İklim değişikliği en çok tarımda iş kaybına yol açacak

İklim değişikliği en çok tarımda iş kaybına yol açacak

İklim değişikliği nedeniyle 2030’a kadar dünya çapında 80 milyon çalışanın işini kaybedeceği öngörülüyor. Bundan en çok etkilenecek meslek grubu ise tarımsal üreticiler olacak.

Küresel iklim değişikliğinin getirdiği riskler netleştikçe, radikal önlemlere duyulan ihtiyaç da o denli belirginleşiyor. Sıcaklık stresi, kuraklık ve su kıtlığı gibi doğrudan etkilere karşı en riskli konumda bulunan tarım, sürecin ekonomik ve istihdam temelli sonuçlarından da doğrudan etkilenecek.

Uluslararası Çalışma Teşkilatı’nın (ILO) iklim değişikliğinin çalışma yaşamında yaratacağı etki üzerine hazırladığı rapor da bunu doğruluyor. Buna göre, küresel düzeydeki sıcaklık artışları 2030 yılına kadar dünya çapında 80 milyon tam zamanlı iş kaybına yol açacak. İş kayıplarının en çok yaşanacağı sektörler ise özellikle açık arazide yapılan tarım ve inşaat.

İstihdam yüzde 60 azalabilir

80 milyon tam zamanlı çalışanın işinden olması dünya genelinde çalışma saatlerinde yüzde 2,2 oranında kayıp anlamına geliyor. Bu düşüşün mali zararı ise 2,4 milyar dolara denk geliyor. Tarıma bakıldığında ise bu oran çok daha endişe verici boyuta ulaşıyor: 2030 yılında üreticilerin çalışma saatlerinde yüzde 60 kayıp öngörülüyor.

En çok yoksul ülkeleri etkileyecek

“Daha sıcak bir gezegende çalışma: Sıcaklık stresinin emek verimliliği ve düzenli işe etkisi” başlıklı ILO raporuna göre, dünya üzerinde toplam 960 milyon çalışan ile en kalabalık sektör olan tarımda istihdam düşüşünden en çok düşük gelirli ülkeler etkilenecek. İş saati kaybının en fazla yaşanacağı ülkeler arasında Güney Asya ve Batı Afrika ülkeleri bulunuyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.