tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.7.2019

İklim değişikliği en çok tarımda iş kaybına yol açacak

İklim değişikliği en çok tarımda iş kaybına yol açacak

İklim değişikliği nedeniyle 2030’a kadar dünya çapında 80 milyon çalışanın işini kaybedeceği öngörülüyor. Bundan en çok etkilenecek meslek grubu ise tarımsal üreticiler olacak.

Küresel iklim değişikliğinin getirdiği riskler netleştikçe, radikal önlemlere duyulan ihtiyaç da o denli belirginleşiyor. Sıcaklık stresi, kuraklık ve su kıtlığı gibi doğrudan etkilere karşı en riskli konumda bulunan tarım, sürecin ekonomik ve istihdam temelli sonuçlarından da doğrudan etkilenecek.

Uluslararası Çalışma Teşkilatı’nın (ILO) iklim değişikliğinin çalışma yaşamında yaratacağı etki üzerine hazırladığı rapor da bunu doğruluyor. Buna göre, küresel düzeydeki sıcaklık artışları 2030 yılına kadar dünya çapında 80 milyon tam zamanlı iş kaybına yol açacak. İş kayıplarının en çok yaşanacağı sektörler ise özellikle açık arazide yapılan tarım ve inşaat.

İstihdam yüzde 60 azalabilir

80 milyon tam zamanlı çalışanın işinden olması dünya genelinde çalışma saatlerinde yüzde 2,2 oranında kayıp anlamına geliyor. Bu düşüşün mali zararı ise 2,4 milyar dolara denk geliyor. Tarıma bakıldığında ise bu oran çok daha endişe verici boyuta ulaşıyor: 2030 yılında üreticilerin çalışma saatlerinde yüzde 60 kayıp öngörülüyor.

En çok yoksul ülkeleri etkileyecek

“Daha sıcak bir gezegende çalışma: Sıcaklık stresinin emek verimliliği ve düzenli işe etkisi” başlıklı ILO raporuna göre, dünya üzerinde toplam 960 milyon çalışan ile en kalabalık sektör olan tarımda istihdam düşüşünden en çok düşük gelirli ülkeler etkilenecek. İş saati kaybının en fazla yaşanacağı ülkeler arasında Güney Asya ve Batı Afrika ülkeleri bulunuyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Üretim artışı mercimeği 80'lerdeki altın yıllarına geri döndürdü. Ancak buna tüketim ve fiyat istikrarının eşlik etmesi gerek.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!