tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.6.2019

Yerli patates uluslararası vitrinde

Yerli patates uluslararası vitrinde

Avrupa ve Asya ülkelerinden tohumculuk firmaları, Niğde’de geliştirilen yerli patates çeşidi Nahita’yı kendi topraklarında deneyecek.

Türkiye’de uzunca bir süredir patates tarımında yerli tohumculuk sanayisinin de söz sahibi olabilmesi için çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmaların merkezini ise başta İç Anadolu olmak üzere patates ekiminin yapıldığı bölgelerin iklim ve toprak yapısına uygun yeni çeşitler geliştirmek oluşturuyor.

Yerli patates çeşitleri üzerine çalışmaların merkezi olan Niğde Patates Araştırmaları Enstitüsü’nde geliştirilen erkenci patates çeşidi Nahita, bu sürecin son halkası. Adana’da bir patates tarlasında yapılan etkinlikle görücüye çıkan bu yeni çeşit, yurtdışından gelen tohumculuk firmalarına da tanıtıldı.

İyi verim ihracat kapılarını açacak

Polonya, İran, Irak, Pakistan ve Hindistan merkezli firmaların uzmanlarının incelediği Nahita, bu firmalar tarafından kendi ülkelerinde de denenecek ve istenilen verim alındığı takdirde yurtdışına tohum tedariki başlayacak. Hedef ise bu yolla uluslararası patates pazarında yerli çeşitlerin adını duyurabilmek.

yerli-patates-uluslararasi-vitrinde1.jpg

Erkenci pazarlara hitap edecek

ilk hasadı Adana’da gerçekleştirilen Nahita, ismini Niğde’nin antik çağlardaki adından alıyor. Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak, Nahita’yı erkenci pazarlara hitap etmesi amacıyla geliştirdiklerini söylüyor.

”Nahita yüksek verimli ve adaptasyon yeteneği yüksek bir çeşit” diyen Pırlak, “2005’ten beri yürüttüğümüz ıslah çalışmaları neticesinde 10 yerli patates cinsini ülke tarımına kazandırdık. Bunların 6’sının da kullanım hakkını özel sektöre devretti. Nahita da bu patates cinslerinin ilki” diye konuşuyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.