tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.6.2019

Yerli patates uluslararası vitrinde

Yerli patates uluslararası vitrinde

Avrupa ve Asya ülkelerinden tohumculuk firmaları, Niğde’de geliştirilen yerli patates çeşidi Nahita’yı kendi topraklarında deneyecek.

Türkiye’de uzunca bir süredir patates tarımında yerli tohumculuk sanayisinin de söz sahibi olabilmesi için çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmaların merkezini ise başta İç Anadolu olmak üzere patates ekiminin yapıldığı bölgelerin iklim ve toprak yapısına uygun yeni çeşitler geliştirmek oluşturuyor.

Yerli patates çeşitleri üzerine çalışmaların merkezi olan Niğde Patates Araştırmaları Enstitüsü’nde geliştirilen erkenci patates çeşidi Nahita, bu sürecin son halkası. Adana’da bir patates tarlasında yapılan etkinlikle görücüye çıkan bu yeni çeşit, yurtdışından gelen tohumculuk firmalarına da tanıtıldı.

İyi verim ihracat kapılarını açacak

Polonya, İran, Irak, Pakistan ve Hindistan merkezli firmaların uzmanlarının incelediği Nahita, bu firmalar tarafından kendi ülkelerinde de denenecek ve istenilen verim alındığı takdirde yurtdışına tohum tedariki başlayacak. Hedef ise bu yolla uluslararası patates pazarında yerli çeşitlerin adını duyurabilmek.

yerli-patates-uluslararasi-vitrinde1.jpg

Erkenci pazarlara hitap edecek

ilk hasadı Adana’da gerçekleştirilen Nahita, ismini Niğde’nin antik çağlardaki adından alıyor. Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak, Nahita’yı erkenci pazarlara hitap etmesi amacıyla geliştirdiklerini söylüyor.

”Nahita yüksek verimli ve adaptasyon yeteneği yüksek bir çeşit” diyen Pırlak, “2005’ten beri yürüttüğümüz ıslah çalışmaları neticesinde 10 yerli patates cinsini ülke tarımına kazandırdık. Bunların 6’sının da kullanım hakkını özel sektöre devretti. Nahita da bu patates cinslerinin ilki” diye konuşuyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Pamukkale Üniversitesi’ndeki Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi arazisi, sosyal tesis inşaatı gerekçesiyle iş makineleri tarafından tahrip edildi.

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Koronavirüs korkusu vitamin ağırlıklı tarım ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin de dolaştığı kara mürver bunların başında geliyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.