tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.6.2019

Kirazda pazar hem batı hem doğuya doğru genişliyor

Kirazda pazar hem batı hem doğuya doğru genişliyor

Bursa-İnegöl’de iç pazarda aradıkları fiyatı bulamayan kiraz üreticileri, buna karşın dış pazarda ise Ortadoğu’dan Batı Avrupa’ya kadar uzanmaya hazırlanıyor.

Yaz mevsiminin sembollerinden kiraz sofraları şenlendirirken, kiraz üretiminin merkez üslerinden Bursa’nın İnegöl ilçesinde de ihracat heyecanı başladı. Yetiştirdikleri Napolyon cinsi kirazları kooperatif aracılığıyla Avrupa’ya gönderen üreticilerin hedefi ürünlerinin lezzetini İngiliz Kraliyet ailesine kadar ulaştırmak.

Üreticilerin eli kooperatifle güçlendi

Aslında İnegöl’de zorlu geçen kış ayları Mayıs ayında hasat edilen erkenci kirazlarda kayıplara yol açmıştı. Sezona 5-7 TL arasındaki iç pazar fiyatlarıyla başlayan üreticiler Haziran’ın gelmesiyle birlikte aldıkları yeni mahsulü Avrupa pazarına göndererek kayıpları telafi etme şansı yakaladı.

Üreticilerin pazarlama aşamasında ortak hareket edebilmesi amacıyla kurulan İnegöl Üreten Çiftçiler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, bünyesinde bulunan 160 üreticinin ürününü toplama merkezinde bir araya getirerek yurtdışına ihracatını sağlıyor.

kirazda-pazar-hem-bati-hem-doguya-dogru-genisliyor2.jpg

Yeni hedef kraliyet sofrası!

İnegöl’de üretilen Napolyon cinsi kirazları Almanya, Ukrayna ve Rusya’ya ihraç etmeye başladıklarını söyleyen kooperatif başkanı Sinan Kağan, “Üreticilerin alın terinin karşılığını alabilmesi için ihracata yönelik ürünlerin işlenmesi, depolanması ve pazarlamasını yapmak için üreticilerimize önder oluyoruz” diye konuşuyor.

Dipsizgöl, İsaören, Çitli ve Edebey mahallerinde yetişen Napolyon kirazlarının ihracatını gerçekleştiren bir firma ise rotayı Almanya’nın yanı sıra Hollanda ve İngiltere’ye çevirmiş. Ürünlerin İngiliz Kraliyet ailesine de gönderdiklerini belirten firma yetkililerinden Mehmet Efe, Irak başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinde de önemli bir pazar olduğuna dikkat çekiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.