tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.6.2019

Yosunların keşfi başlıyor!

Yosunların keşfi başlıyor!

Boğaziçi ve Cambridge Üniversitesi gıda, ilaç ve biyoyakıt üretiminde kullanılan mikroyosunların genetiği üzerine ortak çalışmalara imza atacak.

Geleceğin en önemli gıda kaynaklarından biri olarak gösterilen yosunlar üzerine yapılan çalışmalar, ülkeler arasında bilimsel köprüleri şimdiden kurmaya başladı. Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde kurulan İstanbul Mikroyosun Biyoteknolojileri Ar-Ge Birimi (İMBİYOTAB) ile Cambridge Üniversitesi Mikroyosun İnovasyon Merkezi (AIC) ortak araştırmalar yapmak için bir araya geldi.

Yosunların keşfi başlıyor!

Biri Türkiye biri ise Birleşik Krallık’ta yosun genetiği üzerine yoğunlaşan iki kurum, iki ülke arasında bilimsel işbirliklerini geliştirmeyi amaçlayan Research Environment Links’in desteğiyle ortak çalışmalara imza atacak. Proje kapsamında Ar-Ge çalışmalarının yanı sıra eğitim programları da yer alıyor.

AIC, gıda sektörünün yanı sıra biyoyakıt ilaç üretimi için de büyük bir potansiyel taşıyan yosunlar üzerine çalışma yapan dünyanın en önemli kurumları arasında sayılıyor. 2015 yılında faaliyete geçen İMBİYOTAB ise Türkiye’de yosun teknolojileri alanında faaliyet gösteren ilk Ar-Ge kuruluşu konumunda.

Mikroyosunlar neden önemli?

İMBOYTAB’ın kurucusu Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü Dr. Berat Haznedaroğlu, biyoyakıt üretiminde kullanılan mikroyosunların enerjide yarattığı katma değerle ithalata bağımlılığı azalttığını vurguluyor. Mikroyosunların alternatif protein kaynağı olduğunu söyleyen Haznedaroğlu, “Sürdürülebilir şekilde üretilmeyen kırmızı et bir zaman sonra hayatımızdan çıkacak ve hayvansal proteinden aldığımız ne varsa yosunlardan elde edeceğiz” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.