tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.4.2019

Arazilerin yeni müfettişi ile tanışın!

Arazilerin yeni müfettişi ile tanışın!

Diyarbakır-Karapınar’da tarım arazilerinin denetlenmesinde görevli personele havadan tespit yapacak drone’lar eşlik edecek.

İş ve gündelik yaşamın farklı alanlarında giderek daha çok yer almaya başlayan drone’ların belki de en hızlı şekilde uyum sağladığı alan tarım oldu. Özellikle geniş ölçekli tarım arazilerinde hem üreticilerin hem de ziraat mühendislerinin iş yükünü azaltan drone’lar, daha önce zor şartlarda gerçekleştirilen havadan tespit görevi için ise adeta biçilmiş kaftan.

Diyarbakır’da  Karapınar Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’nün hazırladığı Drone Eğitimi ile Teknik Personeller Uzmanlaşıyor başlıklı proje bunun en yeni örneği. Proje kapsamında kurum personeli olan 15 ziraat mühendisine drone eğitimi verildikten sonra arazi denetim süreçlerinin de çehresi değişmiş olacak.

Veri ve uyarı sistemi ondan sorulacak

İnsansız hava aracı kullanımının inceliklerini öğrenecek mühendislerin ilçedeki arazi denetim süreçlerinde mesai arkadaşları artık drone’lar olacak. Ürün tespiti, hastalık ve zararlılarla mücadele, ve hasat öncesi ile sonrasına dair veri sağlayacak olan drone’lar, ayrıca afet durumu ve anız yangını gibi konularda da uyarı mekanizmasının parçası haline gelecek.

Projenin hem personel gücünden tasarruf sağlayacağını hem de denetimleri hızlandıracağını söyleyen proje destekçilerinden Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın Genel Sekreteri Hasan Maral, “Ayrıca ürün deseninin fotoğraflanması ve yine tarla içi bazı temel faaliyetlerin gözlenmesi gibi birçok alanda drone kullanabileceğiz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa-Yenişehir'de su kaynakları ve tarım arazileri alarm veriyor. Tehlikenin bir boyutu kuraklık, diğeri ise madencilik projesi.

Bin 277 ziraat mühendisi aranıyor

Bin 277 ziraat mühendisi aranıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın alacağı yeni sözleşmeli personel için açılan kadro sayısı ve başvuru tarihleri güncellendi.

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Haziran ayında TBMM’ye sunulması beklenen 33 maddelik torba yasa, tarımsal amaçlı arazi kullanımına dair değişiklikler öngörüyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?