tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.3.2019

Ders coğrafya, derslik sera!

Ders coğrafya, derslik sera!

Bursa-İnegöl’de okul bahçesine kurdukları serada sebze yetiştiren lise öğrencileri, kolektif bir bitkisel üretim deneyimi yaşama fırsatı buluyor.

Ziraat fakültelerinde uygulama eksikliği ve yükseköğretim öncesi tarımsal eğitim kurumlarının azlığı Türkiye’de yıllardır tartışılan konulardan. Buna karşın bireysel çaba ve girişimler sayesinde bitkisel üretimi okullarına taşıyan liselerin sayısı da artıyor. Bu ilham verici örneklerden biri de Bursa’da yaşanıyor.

İnegöl ilçesinde bulunan Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi’nin onuncu sınıf öğrencileri, coğrafya dersi kapsamında bir örtü altı üretim uygulamasına girişti. Öğretmenlerinin desteğiyle okullarının bahçesine 4 adet sera kuran öğrenciler, burada elbirliğiyle diktikleri domates, biber, kabak, salatalık ve patlıcanın yanı sıra yanı sıra soğan ve patates gibi ürünler de yetiştirmeye başladı.

İlk hasada 2 ay kaldı!

Dersler dışında okulda kalan zamanlarını serada ürünlerin bakımını yaparak geçiren öğrenciler tarımın üretken dünyasıyla bütünleşmenin keyfini yaşıyor. Emeklerinin ve öğrendikleri bilgilerin karşılığını 2 ay sonra yapacakları hasatla birlikte almayı bekleyen öğrenciler böylece uygulamalı bir tarım eğitimi de deneyimlemiş oluyor.

ders-cografya-derslik-sera1.jpg

Öğrencilere öncelikle doğayı sevdirme amacıyla bu projeye başladıklarını söyleyen coğrafya öğretmeni Hüseyin Demirtaş, “Aynı zamanda öğrencilerin grup çalışması içinde olması, birbirlerine destek vermesi ve sorumluluk kazanmasını da sağlamak istiyoruz” diyor. Okul müdürü Durmuş Karadeniz ise üretici gençler yetiştirmek için çabaladıklarını dile getiriyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.