tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.3.2019

Ders coğrafya, derslik sera!

Ders coğrafya, derslik sera!

Bursa-İnegöl’de okul bahçesine kurdukları serada sebze yetiştiren lise öğrencileri, kolektif bir bitkisel üretim deneyimi yaşama fırsatı buluyor.

Ziraat fakültelerinde uygulama eksikliği ve yükseköğretim öncesi tarımsal eğitim kurumlarının azlığı Türkiye’de yıllardır tartışılan konulardan. Buna karşın bireysel çaba ve girişimler sayesinde bitkisel üretimi okullarına taşıyan liselerin sayısı da artıyor. Bu ilham verici örneklerden biri de Bursa’da yaşanıyor.

İnegöl ilçesinde bulunan Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi’nin onuncu sınıf öğrencileri, coğrafya dersi kapsamında bir örtü altı üretim uygulamasına girişti. Öğretmenlerinin desteğiyle okullarının bahçesine 4 adet sera kuran öğrenciler, burada elbirliğiyle diktikleri domates, biber, kabak, salatalık ve patlıcanın yanı sıra yanı sıra soğan ve patates gibi ürünler de yetiştirmeye başladı.

İlk hasada 2 ay kaldı!

Dersler dışında okulda kalan zamanlarını serada ürünlerin bakımını yaparak geçiren öğrenciler tarımın üretken dünyasıyla bütünleşmenin keyfini yaşıyor. Emeklerinin ve öğrendikleri bilgilerin karşılığını 2 ay sonra yapacakları hasatla birlikte almayı bekleyen öğrenciler böylece uygulamalı bir tarım eğitimi de deneyimlemiş oluyor.

ders-cografya-derslik-sera1.jpg

Öğrencilere öncelikle doğayı sevdirme amacıyla bu projeye başladıklarını söyleyen coğrafya öğretmeni Hüseyin Demirtaş, “Aynı zamanda öğrencilerin grup çalışması içinde olması, birbirlerine destek vermesi ve sorumluluk kazanmasını da sağlamak istiyoruz” diyor. Okul müdürü Durmuş Karadeniz ise üretici gençler yetiştirmek için çabaladıklarını dile getiriyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Kapıları 9 yıldır kapalı olan Çarşamba Şeker Fabrikası, bu yıl yeniden bölgedeki şekerpancarı üretiminin adresi olmaya hazırlanıyor.

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

Narenciyede ülkeler arası yaklaşım farkını inceleyen tarlasera bu ay da dopdolu içeriğiyle farklı bir dergi deneyimi sunuyor.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.