tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.2.2019

Ispanağın Gediz nehriyle imtihanı

Ispanağın Gediz nehriyle imtihanı

Aşırı yağışlardan etkilenen Gediz nehri Menemen ovasında ıspanak üretimi ciddi zarar veriyor. 1,5 aydır ürün alınamayan bölgede ıspanak fiyatları 8 TL’ye kadar çıktı.

Bu kış aşırı yağışlar Akdeniz’den Kuzey Ege’ye kadar çok geniş bir alanda tarım ürünlerine kök söktürüyor.  Antalya ve Mersin’de sera alanları sağanak, fırtına ve sel afetlerinin kurbanı olurken İzmir-Menemen’de ise sular altında kalan araziler ıspanak tarımına darbe vurdu.

Ankara ile birlikte İzmir ıspanak üretiminin en önemli merkezi konumunda. Üretimin yoğunlaştığı bölge ise Menemen Ovası. Ancak bölgede yaklaşık 1,5 aydır neredeyse ürün veremez noktaya gelmiş durumda. Bunun nedeni ise birkaç aydır çok yoğun yağış altında kalan Gediz nehrindeki taşkınların geniş çapta yarattığı zarar.

Nehrin temizlemesi gerekiyor

Aslında Gediz nehrindeki sorun yeni değil. Nehir yatağının temizlenip genişletilmesi uzunca süredir gündemde olsa da, çalışmalar kamulaştırmadan kaynaklanan sorunlardan dolayı kesintiye uğramış durumda. Yaklaşık 30 yıldır bir temizleme yapılmayan nehrin suları en çok Menemen ovasında üretim yapan ıspanak ve pamuk üreticilerini etkiliyor.

İstanbul ve İzmir’in ıspanağı Menemen’den

İzmir ve İstanbul’un ıspanak ihtiyacını Menemen’den karşıladığını hatırlatan Menemen Ticaret Odası Başkanı İzzet Süsoy, “Bu kış pamuk ve ıspanağın hepsi su içinde kaldı. Şu an ovada ürün yok. Bu durum fiyatları da arttırdı, ıspanağı bu yıl 8 TL’den yedik. Devlet hasar tespiti yapıyor ama nihai tüketicinin mağduriyetini ortadan kaldıracak bir durum yok” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Türkiye ve dünyadaki biyoçeşitliliğe ayıran Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, Kasım ayında da yine dopdolu içeriğiyle okurlarıyla buluştu.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.