tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.2.2019

İhracatın kapısından döndüler!

İhracatın kapısından döndüler!

Rusya’ya gönderilen domates ve portakallarda rastlanan zararlılar nedeniyle toplam 85 tona yakın ürün iade edildi.

Biri sebze, diğeri ise meyve grubunda ihracatın yükünü omuzlayan iki üründe yurtdışından olumsuz haber geldi. Rusya’ya ihraç edilen 60 tondan fazla domateste Tuta absoluta tespit edildiği gerekçesiyle geri gönderilirken, Siyah Ladin Barbeli zararlısına rastlanan 23 ton portakal da aynı şekilde gümrük kapısından döndü.

Rusya Federal Tarım Ürünleri Denetleme Ajansı’ndan (Rosselkhoznador) yapılan açıklamada, ülkeye gönderilen 3 farklı parti domateste Tuta absoluta ile enfekte olduğunun tespit edildiği belirtildi. Domateslerle birlikte portakallarda da görülen karantina zararlıları nedeniyle ürünler tedarikçilere iade edildi.

Tuta geçen yıl hortlamıştı

Domatesin en zorlu düşmanlarından olan Tuta absoluta, ya da Türkçe adıyla Güney Amerika Domates Güvesi, geçtiğimiz yıl özellikle Akdeniz bölgesinde yeniden sık görülmeye başlamış ve geniş çaplı önlemlere konu olmuştu.

Portakal ihracatını sekteye uğratan Siyah Ladin Barbeli (Monochamus urussovi Fisch) üreticilerin çok yakından tanıdığını bir zararlı değil. Ahşap ile beslenen bir haşere olan bu zararlı, genellikle ladin olmak üzere ormanlık alanlarda görülüyor.  


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Türkiye ve dünyadaki biyoçeşitliliğe ayıran Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, Kasım ayında da yine dopdolu içeriğiyle okurlarıyla buluştu.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.