tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.12.2018

Örtü altı üretime hortum darbesi

ortu-alti-uretime-hortum-darbesi2.jpg

Mersin’in Tarsus ve Anamur ilçelerinde ve Bursa-Karacabey’de etkili olan sağanak yağış ve hortum afeti sera alanlarında geniş çapta hasara neden oldu.

Mersin’de iki hafta önce Tarsus’ta seraları sular altında bırakan sağanak yağış ve hortum bu kez hem Tarsus hem de Anamur’da tarım arazilerinde ciddi hasara yol açtı. İlk olarak dün akşam saatlerinde Anamur’un Batıyarma bölgesinde meydana gelen hortum muz seralarının yoğunlukta olduğu bölgede etkili olurken, geniş bir alana yayılan 3 muz serasında oluşan hasar sonrası ürünler hasat edilemez duruma geldi. Anamur’da son 1 ay içinde yaşanan hortum afeti toplam 15 milyon TL zarara yol açmıştı.

Bursa’da da sel suları üretimi vurdu

Gece saatlerinde ise Tarsus’ta şiddetli yağış seralarda ve açık arazilerde zarara neden oldu. Örtü altı sebze üretiminin yoğun olduğu bölgelerden Bahşiş mahallesinde Aralık ayının başında yaşanan adetten sonra kabak, patlıcan, biber ve marul yetiştirilen alanlar bir kez daha sel suları altında kaldı.

Örtü altı üretime hortum darbesi

Ülke genelinde etkisini sürdüren sağanak yağışlardan olumsuz etkilenen bir diğer bölge ise Bursa’nın Karacabey ilçesi. Özellikle Tophisar mahallesinde yağışın etkisiyle derelerin taşması sonucu yaklaşık 3 bin dönüm tarım arazisinin zarar gördüğü bildirilirken, bölgede hasar tespit çalışmaları devam ediyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Kapıları 9 yıldır kapalı olan Çarşamba Şeker Fabrikası, bu yıl yeniden bölgedeki şekerpancarı üretiminin adresi olmaya hazırlanıyor.

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

Narenciyede ülkeler arası yaklaşım farkını inceleyen tarlasera bu ay da dopdolu içeriğiyle farklı bir dergi deneyimi sunuyor.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.