tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.12.2018

Mersin'de araziler sağanak yağış kurbanı

Mersin

Türkiye bol yağışlı bir kış mevsimine girerken Mersin’in Tarsus ilçesinde sağanak yağış sebze üretimi yapılan sera ve açık arazilerde hasara yol açtı.

Bu yıl ülke genelinde bol yağışlı bir sonbahar-kış geçişi yaşanırken, geçtiğimiz 2 yıldaki sınırlı yağış miktarının düşük verim olarak geri döndüğü tarım alanlarında bu aralar yüzler gülüyor. Ancak yağışların sağanağa döndüğü bölgelerde bu kez tablo tersine dönüyor.

Son 2 gündür güney ve doğu bölgelerde görülen yoğun yağıştan en olumsuz etkilenen il Mersin oldu. Özellikle örtü altı üretimde başı çeken ilçelerden Tarsus’ta sağanak ve ardından oluşan su baskınları sera ve açık arazide üretim yapılan tarım alanlarında hasara yol açtı.

Onarım çalışmaları başlatıldı

Yapılan ilk gözlemlere göre Bahşiş, Yeşiltepe ve Kulak mahallelerinde tarım arazilerinin yağışlardan geniş çapta etkilendiği görülüyor. Lahana, ıspanak ve biber üretiminin yoğun olduğu bu arazilerde hasar tespit çalışmaları devam ederken üretimin aksamaması için seraların onarım çalışmasına da başlandı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Sebze-meyve fiyatlarındaki artışı herkes kendi açısından yorumluyor. Durumun gerçek sebebini anlamak içinse olaya daha geniş bir perspektiften bakmak gerekiyor.

Tarım İstanbul’da da seçim gündeminde!

Tarım İstanbul’da da seçim gündeminde!

Tarım artık seçim meydanlarına hiç olmadığı kadar çok yansıyor. Öyle ki, İstanbul için yarışan adayların bile vaatlerinde tarım var!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera bu ay Kapak Konusunda mikrofonu tarımın esas aktörlerine uzattı ve sebze-meyve fiyatlarındaki artışın altında yatan gerçek nedenleri inceledi.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Başta kimse inanmadı, başarılı olabileceklerini tahmin etmedi, ama Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Kestane yeryüzünün en uzun ömürlü bitkilerinden. Türkiye’de yüzyılları devirip de hala meyve vermeye devam ederek adeta zamanın yıkıcılığına direnen pek çok kestane ağacı bulunuyor.