tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.12.2018

Mersin'de araziler sağanak yağış kurbanı

Mersin

Türkiye bol yağışlı bir kış mevsimine girerken Mersin’in Tarsus ilçesinde sağanak yağış sebze üretimi yapılan sera ve açık arazilerde hasara yol açtı.

Bu yıl ülke genelinde bol yağışlı bir sonbahar-kış geçişi yaşanırken, geçtiğimiz 2 yıldaki sınırlı yağış miktarının düşük verim olarak geri döndüğü tarım alanlarında bu aralar yüzler gülüyor. Ancak yağışların sağanağa döndüğü bölgelerde bu kez tablo tersine dönüyor.

Son 2 gündür güney ve doğu bölgelerde görülen yoğun yağıştan en olumsuz etkilenen il Mersin oldu. Özellikle örtü altı üretimde başı çeken ilçelerden Tarsus’ta sağanak ve ardından oluşan su baskınları sera ve açık arazide üretim yapılan tarım alanlarında hasara yol açtı.

Onarım çalışmaları başlatıldı

Yapılan ilk gözlemlere göre Bahşiş, Yeşiltepe ve Kulak mahallelerinde tarım arazilerinin yağışlardan geniş çapta etkilendiği görülüyor. Lahana, ıspanak ve biber üretiminin yoğun olduğu bu arazilerde hasar tespit çalışmaları devam ederken üretimin aksamaması için seraların onarım çalışmasına da başlandı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sebze ve meyvede getirilen tanzim satış uygulamasının tohum, tarım ilacı ve gübre de başlaması için çalışma yapıldığını söyledi.