tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.12.2018

Mersin'de araziler sağanak yağış kurbanı

Mersin

Türkiye bol yağışlı bir kış mevsimine girerken Mersin’in Tarsus ilçesinde sağanak yağış sebze üretimi yapılan sera ve açık arazilerde hasara yol açtı.

Bu yıl ülke genelinde bol yağışlı bir sonbahar-kış geçişi yaşanırken, geçtiğimiz 2 yıldaki sınırlı yağış miktarının düşük verim olarak geri döndüğü tarım alanlarında bu aralar yüzler gülüyor. Ancak yağışların sağanağa döndüğü bölgelerde bu kez tablo tersine dönüyor.

Son 2 gündür güney ve doğu bölgelerde görülen yoğun yağıştan en olumsuz etkilenen il Mersin oldu. Özellikle örtü altı üretimde başı çeken ilçelerden Tarsus’ta sağanak ve ardından oluşan su baskınları sera ve açık arazide üretim yapılan tarım alanlarında hasara yol açtı.

Onarım çalışmaları başlatıldı

Yapılan ilk gözlemlere göre Bahşiş, Yeşiltepe ve Kulak mahallelerinde tarım arazilerinin yağışlardan geniş çapta etkilendiği görülüyor. Lahana, ıspanak ve biber üretiminin yoğun olduğu bu arazilerde hasar tespit çalışmaları devam ederken üretimin aksamaması için seraların onarım çalışmasına da başlandı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.