tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.10.2018

Konkordato furyası tarıma da sıçradı

Konkordato furyası tarıma da sıçradı

Son 1 yılda iflas sürecine girerek konkordato ilan eden 14'üncü şirket 48 yıllık bir geçmişe sahip tarım makineleri üreticisi Çelmak oldu.

Dolar kurunda yaşanan artışın ardından mali krizi derinleşen şirketlerin sayısı artıyor. Tekstil, ayakkabı ve akaryakıt gibi sektörlerde iflas sürecine giren köklü firmalar arasına ilk kez tarım alanından bir isim eklendi. 50 yıla yakın bir süredir tarım makineleri üretimi yapan Çelmak firması “konkordato” başvurusu yaptığı açıklandı.

Özellikle traktör dışı tarım makineleri üretimiyle bilinen ve 30 farklı ülkeye ihracat yapan Çelmak’tan Balıkesir 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne “iflas anlaşması” anlamına gelen konkordato için başvuruda bulunulurken, mahkeme 3 ay süreyle geçici mühlet kararı vererek firmaya komiser heyeti atandığı bildirildi.

Firma sayısı 14’e yükseldi

1970 yılında Balıkesir’de kurulan ve bugün itibariyle 98 bayisi ve 200 personeli bulunan Çelmak Tarım Makinaları’nın kararı ile birlikte son 1 yıl içinde konkordato ilan eden firmaların sayısı 14’e ulaştı. Böylece mücevher, ayakkabı, akaryakıt, tavukçuluk, inşaat gibi sektörlerden şirketlerin bulunduğu listeye ilk kez bitkisel üretim alanına tedarik yapan bir firma eklenmiş oldu.

Konkordato nedir?

Kamuoyunun dağarcığına son dönemde giren bir kavram olan konkordato, iflas sürecine giren şirketlerin borçlarını ödeyebilmesi için yapılan bir anlaşma sistemi. İflas ertelemenin KHK kararı ile yasaklanmasının ardından devreye giren bu sistemde, söz konusu şirketin alacaklılarına olan borçlarını yeniden yapılandırması sağlanıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Sebze-meyve fiyatlarındaki artışı herkes kendi açısından yorumluyor. Durumun gerçek sebebini anlamak içinse olaya daha geniş bir perspektiften bakmak gerekiyor.

Tarım İstanbul’da da seçim gündeminde!

Tarım İstanbul’da da seçim gündeminde!

Tarım artık seçim meydanlarına hiç olmadığı kadar çok yansıyor. Öyle ki, İstanbul için yarışan adayların bile vaatlerinde tarım var!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera bu ay Kapak Konusunda mikrofonu tarımın esas aktörlerine uzattı ve sebze-meyve fiyatlarındaki artışın altında yatan gerçek nedenleri inceledi.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Başta kimse inanmadı, başarılı olabileceklerini tahmin etmedi, ama Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Kestane yeryüzünün en uzun ömürlü bitkilerinden. Türkiye’de yüzyılları devirip de hala meyve vermeye devam ederek adeta zamanın yıkıcılığına direnen pek çok kestane ağacı bulunuyor.