tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.10.2018

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

tarlasera-ekim-sayisi-cikti1.jpg

Dünyada ve Türkiye’deki tarımsal destek modellerini masaya yatıran tarlasera bu okurlarının karşısına Dijital Tarım ekiyle birlikte çıkıyor.

Döviz fırtınası tarım sektörünü tüm hızıyla etkilemeye devam ediyor. Son bir yıllık, hatta sadece birkaç aylık süreçte yaşananlar sektördeki tablonun ne kadar vahim olduğunu göstermeye yeter. Bitki besleme ürünlerinde yüzde 100’e varan fiyat artışları, bitki korumada özellikle de muadil zirai ilaçlarda geçen yılın iki katına varan fiyatlar gelecek sezon bitkisel üretimin seyrine dair tüm sektör paydaşlarının kafasında soru işaretleri yaratıyor. Ekipman pazarındaki daralma ise bırakın makine parkını yenilemeyi, mevcut makinelerin bile akıbetini belirsizleştiriyor. Son günlerde gübre fiyatlarında indirime gidilmesi gibi birkaç olumlu adım atılsa da tarımın ateşini dindirmeye ne kadar yeter bilinmez.

Tarım ekonomideki sarsıntılara ne kadar dayanıklı?

Tüm bu yaşananların ülke geneline kanıtladığı tek bir sonuç var: İthalata bağımlılığın sonu yok! Ekonomide yaşanan her türlü sarsıntının tarımda bir karşılığının olması elbette ki şaşılacak bir şey değil. Ancak asıl önemli olan tarımın kendi ekonomik temellerinin bu tip sarsıntılara karşı ne ölçüde dayanıklı olduğu. tarlasera Ekim sayısında üç cepheden tarım sektörünü sarsan yüksek döviz kurunun yarattığı tabloyu rakamların ve uzman görüşlerinin ışığında ele aldı.

tarlasera bu ayki Kapak Konusu sayfalarında ise dünyanın farklı ülkelerinde uygulanan tarım destekleme modellerini inceledi. Özellikle konvansiyonel tarımda öncü ülkelerden biri olan ABD, dünyanın örtü altı üretim merkezlerinden İspanya ve kooperatifleriyle ün salmış Fransa ile Türkiye’deki sistem arasındaki farkları öğrenmek için Ekim sayısına mutlaka göz atın!

tarlasera-ekim-sayisi-cikti2.jpg

Ditijal Tarım ekinin ilk sayısı okurlarla buluştu!

Türkiye’nin peyzaj mimarisinde en eski kuruluşu olan Gardensa’nın sahibi ve Ziraat Yüksek Mühendisi Riccardo Disperati ile keyifli bir söyleşi yapan tarlasera’nın bu ay Dosya konusu olarak ise ekim makinelerini ele aldı. Derginizin Detay sayfalarında ise tarımda nanoteknoloji, buğdayda yıl boyu görülen en zorlu hastalıklarla mücadele yöntemleri ve gördüğü ilgiden çok daha fazlasını hak eden alıç meyvesine dair bilmediklerinizi bulacaksınız.

tarlasera'nın Ekim sayısında okurlarına bir de sürprizi var! İlk sayısında tarımdaki dijital teknolojilerin baş döndüren dünyasına dair inceleme ve haberlere yer verdiğimiz Dijital Tarım ekini ilgiyle okuyacaksınız. Derginizle birlikte ücretsiz olarak edineceğiniz Dijital Tarım ekimizin tarımsal teknolojilere farklı bir bakış açısı kazandıracağına eminiz.

tarlasera’ya nasıl ulaşırım?

tarlasera Ekim sayısını satın almak için hemen şimdi Satın Al sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Derginizi her ay masanızda görmek ve tarlasera keyfini tüm bir yıla yaymak için ise tek yapmanız gereken abone olmak! Bunun için Abonelik sayfamızdan yalnızca birkaç dakika süren abonelik işlemlerini gerçekleştirmeniz yeterli.

Keyifli okumalar dileriz!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kazdağları altına feda edilmesin!

Kazdağları altına feda edilmesin!

Bitki örtüsünün yanı sıra su ve oksijen kaynaklarıyla da dünyanın sayılı coğrafyalarından biri olan Kazdağları’nda altın madeni projesine tepkiler büyüyor.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Başta kimse inanmadı, başarılı olabileceklerini tahmin etmedi, ama Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Tek bitki 5 pazara birden hitap ediyor

Tek bitki 5 pazara birden hitap ediyor

Koruma altındaki akzambak bitkisinin soğanı, çiçeği, polenleri, yaprakları ve yağı, kısacası her bir kısmı farklı bir ticari değere sahip!

tarlasera Ağustos sayısı çıktı!

tarlasera Ağustos sayısı çıktı!

Bu ay tarımda enerji politikalarını masaya yatıran tarlasera, Dijital Tarım ekinin ikinci sayısıyla birlikte okurlarıyla buluştu.

Tarımda kalkınma idealinin son 30 yılı

Tarımda kalkınma idealinin son 30 yılı

1990 yılından bu yana hazırlanan altıncı kalkınma planı bu hafta uygulamaya girdi. 5’er yıllık bu planlar, ulaşabildiği ya da ulaşamadığı hedefleriyle Türkiye tarımının çehresindeki değişimi sergiliyor.