tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.9.2018

Yerli ve topraksız!

Yerli ve topraksız!

Türkiye’nin topraksız ortamda yetişen ilk yerli patates çeşitleri Niğde Patates Araştırma Enstitüsü’nde geliştirildi.

tarlasera’nın Eylül sayısında kapsamlı olarak ele alınan aeroponik tarım sistemlerinin örnekleri Türkiye’de de yaygınlaşıyor. Niğde Patates Araştırma Enstitüsü’nde topraksız ortamda yetiştirilen 8 yeni patates çeşidine yakında 4 adet çeşit daha eklenecek.

Türkiye’de ilk kez devlet eliyle patates çeşidi üretilen aeroponik sistemler bitkinin gelişimi için avantajlı bir ortam sağlıyor. Enstitü Müdürü Uğur Pırlak İspanya, İran, Peru, Hindistan, Güney Kore ve Çin gibi farklı ülkelerde patates tarımında uygulanan bu sistemin Türkiye’de yaygınlaşması için çalıştıklarını dile getiriyor.

Hedef tohumluk maliyetlerini düşürmek

Geleneksel yöntemlerle fide başına 5-6 adet mini yumru elde edilirken aeroponik sistemlerde bu sayının 100-150 mini yumruya kadar çıktığı bilgisini veren Pırlak, “Elde edilen mini yumrular açık arazide 3-4 yıl çoğaltıldıktan sonra yüksek kalitede tohumluk olarak kullanıma hazır hale geliyor. Böylece yüksek kalitede tohumluk patates ihtiyacının da karşılanması mümkün olacak” diyor.

4 yeni çeşidin de tescil edilmesiyle birlikte topraksız üretilen yerli patates çeşitlerinin sayısının 12’ye çıkacağını söyleyen Pırlak, bu üretim tekniğiyle birlikte tohumluk maliyetlerini de düşürmeyi hedeflediklerini vurguluyor. “Bu sayede ileride daha fazla sayıda ve daha ucuz şekilde üretilen yerli çeşidimizi üreticilerimizle buluşturacağız” diye konuşuyor.   


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.