tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

1.8.2018

Topraksız serada 2 ayda 16 hasat

Topraksız serada 2 ayda 16 hasat

Kırşehir Ali Evran Üniversitesi’nde yürütülen tarımsal projeler kapsamında topraksız domates ve hıyar tarımında modern yetiştirme yöntemlerinin etkileri araştırılıyor.

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından tarımsal ve jeotermal alanlarında pilot kurum olarak ilan edilen Kırşehir Ali Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde bugünlerde hummalı bir çalışma yürütülüyor. Fakültenin Bahçe Bitkileri Bölümü’nde yer alan serada yaklaşık 2 aydır neredeyse aralıksız süren hasat işleri de bu çalışmaların sonucu.

Üniversite kapsamında öğrencilerin de katılımıyla yürütülen bu çalışmaların kaynağı 3 farklı projeye dayanıyor. Projelerin amacı topraksız tarım teknikleriyle yapılan domates ve hıyar üretiminde bitkiler üzerindeki tuz stresinin yanı sıra organik kökenli bitki düzenleyicilerinin ürün verim ve kalitesine olan etkisini araştırmak.

Organik materyallerle topraksız üretim

Katı ortam kültürü sistemi kullanılan topraksız serada organik materyal olarak Hindistan cevizi kabuklarından oluşan kokopit başta olmak üzere, her dönem farklı besin kaynaklarından faydalanılıyor.

Araştırmalar kapsamında topraksız seraya dikilen ve üretim süreci söz konusu yöntemler ile sürdürülen hıyar ve domateslerin son 2 ayda 16 kez hasadı yapıldı. Üniversitenin stajyer ve yüksek lisans öğrencilerinin uygulamalı olarak yer aldığı projelerden elde edilecek veriler ile bölge üreticilerinin modern üretim teknikleriyle buluşturulması hedefleniyor.

Daha kısa ama daha verimli bitkiler

Hasat sonuçlarında Türkiye ortalamasının üzerinde verim aldıklarını söyleyen fakültenin Dekan Yardımcısı Dr. Hakan Başak’a göre projelerin temel motivasyonu kıraç topraklarda seralar vasıtasıyla birim alanda daha fazla verim almayı mümkün kılmak. Başak, “Bu amaçla şu anda hıyardaki boğum arası mesafeyi daraltarak daha kısa boylu bitkiden daha çok verim almayı amaçlıyoruz. Organik kökenli büyüme durdurucular kullanarak aşırı boylanmadan, daha kısa ama daha verimli bitkiler elde etmeye çalışıyoruz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yeni pestisit yasakları ne getirecek?

Yeni pestisit yasakları ne getirecek?

AB’de alınan yasak kararına karşın tartışılmaya devam eden neonikotinoidler Türkiye'nin gündemine hızlı girdi. Peki bundan sonra ne olacak?

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Kestane yeryüzünün en uzun ömürlü bitkilerinden. Türkiye’de yüzyılları devirip de hala meyve vermeye devam ederek adeta zamanın yıkıcılığına direnen pek çok kestane ağacı bulunuyor.

Sebzede iki fırtına birleşirse…

Sebzede iki fırtına birleşirse…

Antalya’da yaşanan yağış ve hortum afetinin ardından zaten zirvede gezen sebze fiyatlarının daha da artması şaşırtıcı olmayacak.

Kenevirde yasalar değişiyor, peki ya üretim?

Kenevirde yasalar değişiyor, peki ya üretim?

Kenevir bitkisinin tıbbi ve endüstriyel değeri hem yurtdışında hem de Türkiye’de ezberleri bozuyor. Şimdi sıra teşvik ve üretimde.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Türkiye tarımının geleceğinin tartışıldığı tarlasera Şubat sayısının armağanı ise geçen yılın panoramasını sunan Almanak 2018.