tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.7.2018

Kornişonda üç merkez, üç manzara

Kornişonda üç merkez, üç manzara

Turşuluk hıyar üretiminde zamansız yağışlar ve hastalık problemi üreticileri zor durumda bıraktı. Ancak ihracat kanallarını etkili kullanan bölgeler üründen istediğini almayı başarıyor.

Turşuluk hıyar ya da yaygın adıyla kornişon üretimi denildiğinde Türkiye’de üç merkez üs akla geliyor: İzmir-Ödemiş ve Balıkesir-Sındırgı ve Afyon’un merkez ilçesi. İç pazarda olduğu kadar ihracatta da önemli bir değer olan üründe üretici memnuniyeti bölgeye göre değişim gösteriyor.

Mildiyö sorunu aşılamadı

Başta patates olmak üzere Ege bölgesinin tarımsal üretimle özdeş ilçelerinden İzmir-Ödemiş yıllık yaklaşık 16 bin tonluk üretimiyle turşuluk hıyarda da başı çeken bölgelerden. Ancak bu yıl Ödemişli kornişon üreticileri hem rekolte hem de fiyatların düşüklüğünden şikayetçi. Yıl içinde geniş çapta yaşanan mildiyö sorunu verimi düşürürken bölgede en üst kalitedeki ürünlerin tarla fiyatının 2,20 TL’ye düşmüş durumda.

kornisonda-uc-merkez-uc-manzara2.jpg

Tohum ve işçilik maliyeti yüksek

Hava şartları ve aniden bastıran yağışlar nedeniyle bitkilerin zarar gördüğünü söyleyen üreticilerden Yusuf Şahan, “Salatalık alıcısı tüccarlar kalibreyi düşürdüler, tarladan düşük kalibreli ürün toplamak zorunda kaldık” diyor. Kornişonun tohum ve işçilik maliyetleri yüksek bir ürün olduğuna dikkat çeken Şahan, “Böyle giderse kornişon üretimi bölgede iyice azalır” yorumunu yapıyor.

Bu ilçede kornişonun yüzde 70’i ihracat için

Yılda 13 bin 300 tonluk üretimiyle adeta kornişon tarımıyla özdeşleşen Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde ise bu yılın fotoğrafı çok daha renkli. Üretim alanlarının yakınında yapılan göletlerin sunduğu sulama olanaklarından faydalanan üreticiler ihracat kapılarını açmayı başardı. Geçtiğimiz yıl ürünlerin yüzde 70’ini Rusya, Fransa ve Almanya gibi ülkelere ihraç edildiği Sındırgı’da diğer ürünler ise ilçede bulunan turşu fabrikasına gönderiliyor.

İç Anadolu da yağışlardan etkilendi

Kornişon üretiminin İç Anadolu’daki temsilcisi ise Ankara’nın Çubuk ilçesi. Aslında Çubuk hıyar üretiminde neredeyse 70 yıla dayanan bir deneyime sahip. Son dönemde turşuluk hıyar üretimini ön plana alan ilçede 4 bin tona yakın kornişon üretimi var. Ancak bu yılın rekolte beklentisi geçtiğimiz yıllara göre daha düşük seviyelerde.

kornisonda-uc-merkez-uc-manzara3.jpg

Üretim ihtiyacı karşılamıyor

Çubuk’ta kornişon dikili arazilerin 10 bin dekarlık bir alana yayıldığını söyleyen Çubuk Yaş Sebze Meyve Üretim Kooperatifi Başkanı Hasan Işık, buna karşın ilçedeki üretimin ihtiyacı karşılayamamasından yakınıyor. Ekim dönemine denk gelen yağışlardan olumsuz etkilendiklerini söyleyen Işık, “Ürün fiyatlarının 1,20-3,50 TL arasında olacağını tahmin ediyoruz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.