tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.6.2018

Tarım arazisi kiralamak isteyenlerin dikkatine!

Tarım arazisi kiralamak isteyenlerin dikkatine!

Yayımlanan Milli Emlak Genel Tebliği ile birlikte, Hazineye ait tarım arazilerinin kiralanması ve satışına dair kural ve yöntemler yeniden düzenlendi.

Hazineye ait tarım arazilerinin kiralanması ve satışını düzenleyen Milli Emlak Genel Tebliği yürürlüğe girdi. Buna göre, hak sahiplerinin talepleri de göze alınarak 10 yıla kadar doğrudan kiralanabilecek tarım arazileri için geçici teminat gerekliliği de ortadan kaldırıldı.

 Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı ve Resmi Gazete’de yayımlanan Tebliğ, imar planı bulunmayan veya imar planında tarımsal amaca ayrılan Hazineye ait tarım arazilerini içeriyor. Tebliğ kapsamında ilgili arazilerin kira bedellerinin belirlenmesi ve sözleşme koşulları da belirlendi.

Tarım dışı kullanımda sözleşme feshedilecek

Tebliğ, kiraya verilen tarım arazilerinin tarımsal amaçla kullanımını zorunlu kılıyor. Amaç dışı kullanımının tespit edilmesi durumunda ise tebligat yapılmaksızın sözleşme feshedilecek. 10 yıl süreyle sözleşme hükümlerine uygun kullanılan araziler, talep edilmesi halinde kiracılarına doğrudan satılabilecek.

Sözleşme devri ve ortaklık yasak

Yeni düzenlemeye göre, hazineye ait tarım arazileri için yapılan kira sözleşmelerinin devredilemeyecek ve bu sözleşmelere ortak alınamayacak. Arazi kiralayan şirketlerin, hisse devirleri hariç, kiraya verilen yeri genişletmesi ve değiştirmesi de yasak. Özel kanunlar kapsamında kalan ve Bakanlıkça belirlenen taşınmazlar üzerinde ise tarımsal amaçlı kiralama yapılamayacak.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.