tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.6.2018

Tarım arazisi kiralamak isteyenlerin dikkatine!

Tarım arazisi kiralamak isteyenlerin dikkatine!

Yayımlanan Milli Emlak Genel Tebliği ile birlikte, Hazineye ait tarım arazilerinin kiralanması ve satışına dair kural ve yöntemler yeniden düzenlendi.

Hazineye ait tarım arazilerinin kiralanması ve satışını düzenleyen Milli Emlak Genel Tebliği yürürlüğe girdi. Buna göre, hak sahiplerinin talepleri de göze alınarak 10 yıla kadar doğrudan kiralanabilecek tarım arazileri için geçici teminat gerekliliği de ortadan kaldırıldı.

 Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı ve Resmi Gazete’de yayımlanan Tebliğ, imar planı bulunmayan veya imar planında tarımsal amaca ayrılan Hazineye ait tarım arazilerini içeriyor. Tebliğ kapsamında ilgili arazilerin kira bedellerinin belirlenmesi ve sözleşme koşulları da belirlendi.

Tarım dışı kullanımda sözleşme feshedilecek

Tebliğ, kiraya verilen tarım arazilerinin tarımsal amaçla kullanımını zorunlu kılıyor. Amaç dışı kullanımının tespit edilmesi durumunda ise tebligat yapılmaksızın sözleşme feshedilecek. 10 yıl süreyle sözleşme hükümlerine uygun kullanılan araziler, talep edilmesi halinde kiracılarına doğrudan satılabilecek.

Sözleşme devri ve ortaklık yasak

Yeni düzenlemeye göre, hazineye ait tarım arazileri için yapılan kira sözleşmelerinin devredilemeyecek ve bu sözleşmelere ortak alınamayacak. Arazi kiralayan şirketlerin, hisse devirleri hariç, kiraya verilen yeri genişletmesi ve değiştirmesi de yasak. Özel kanunlar kapsamında kalan ve Bakanlıkça belirlenen taşınmazlar üzerinde ise tarımsal amaçlı kiralama yapılamayacak.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

Bir yıl taze kalan elma artık satışta

Bir yıl taze kalan elma artık satışta

Dünyanın en uzun raf ömürlü elması "Cosmic Crisp", 22 yıllık bir ıslah çalışmasının sonunda ABD’de satışa sunuldu.

Antalya’da çimlerle çilekler karşı karşıya!

Antalya’da çimlerle çilekler karşı karşıya!

Antalya’da üreticiden kiralanan tarım arazileri üzerine inşa edilen çim sahalar bölgede tarıma dair endişe yaratmaya başladı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni on yılın ilk sayısında yine dopdolu içeriğiyle okurlarının karşısına çıkıyor.