tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.6.2018

Tarım arazisi kiralamak isteyenlerin dikkatine!

Tarım arazisi kiralamak isteyenlerin dikkatine!

Yayımlanan Milli Emlak Genel Tebliği ile birlikte, Hazineye ait tarım arazilerinin kiralanması ve satışına dair kural ve yöntemler yeniden düzenlendi.

Hazineye ait tarım arazilerinin kiralanması ve satışını düzenleyen Milli Emlak Genel Tebliği yürürlüğe girdi. Buna göre, hak sahiplerinin talepleri de göze alınarak 10 yıla kadar doğrudan kiralanabilecek tarım arazileri için geçici teminat gerekliliği de ortadan kaldırıldı.

 Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı ve Resmi Gazete’de yayımlanan Tebliğ, imar planı bulunmayan veya imar planında tarımsal amaca ayrılan Hazineye ait tarım arazilerini içeriyor. Tebliğ kapsamında ilgili arazilerin kira bedellerinin belirlenmesi ve sözleşme koşulları da belirlendi.

Tarım dışı kullanımda sözleşme feshedilecek

Tebliğ, kiraya verilen tarım arazilerinin tarımsal amaçla kullanımını zorunlu kılıyor. Amaç dışı kullanımının tespit edilmesi durumunda ise tebligat yapılmaksızın sözleşme feshedilecek. 10 yıl süreyle sözleşme hükümlerine uygun kullanılan araziler, talep edilmesi halinde kiracılarına doğrudan satılabilecek.

Sözleşme devri ve ortaklık yasak

Yeni düzenlemeye göre, hazineye ait tarım arazileri için yapılan kira sözleşmelerinin devredilemeyecek ve bu sözleşmelere ortak alınamayacak. Arazi kiralayan şirketlerin, hisse devirleri hariç, kiraya verilen yeri genişletmesi ve değiştirmesi de yasak. Özel kanunlar kapsamında kalan ve Bakanlıkça belirlenen taşınmazlar üzerinde ise tarımsal amaçlı kiralama yapılamayacak.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.