tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.6.2018

Başova’da üreticiler taş ocağı istemiyor

Başova’da üreticiler taş ocağı istemiyor

İzmir-Ödemiş bölgesinde yer alan Başova yaylasında açılmak istenen taş ve mermer ocağı bölgede tarım yapan üreticilerin tepkisine neden oluyor.

İzmir’in Ödemiş ilçesinde bulunan Çamyayla mahallesi bugünlerde hareketli. Bölgeye yalnızca 8 km uzaklıktaki Başova yaylasında geçtiğimiz yıldan beri açılması gündemde olan taş ve mermer ocağı, ana geçim kaynağı tarım olan bölge üreticilerinden tepki görüyor.

50 yıl süreyle faaliyette kalmak üzere kurulmak istenen taş ve mermer ocaklarına karşı Başova yaylasında toplanan Çamyayla, Derebebekler ve Dereuzunyerli üreticiler “Suyuma, toprağıma, ormanıma dokunma” ve “Barbunyama, taze fasulyeme, domatesime dokunma” yazılı dövizler taşıyarak bir açıklama yaptı.

Binlerce üreticinin geçim kaynağı

Dereuzunyer mahallesi muhtarı Hasan Fırtına ise, “Başova’da taş ve mermer ocaklarının açılması burada yaz ve kış aylarında üretim yapan üreticilerin sonunun gelmesi demektir” derken Derebebekler mahallesi muhtarı Fikret Toktaş ise, “Tek yaylamız olan buradan binlerce insan yararlanıyor. Toprağımıza, suyumuza, ağacımıza dokunulmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

basova-da-ureticiler-tas-ocagi-istemiyor1.jpg

Eylemde söz alan Küçükmenderes Havzası Koza Hareketi Derneği Başkanı Selahattin Bağlı, Başova’da taş ve mermer ocağının açılmasıyla bu alandaki 40 bin ağacın yok olacağını, ayrıca patlatılacak dinamitlerin de yer altı sularını olumsuz etkileyerek bölgede tarımı bitireceğini dile getirdi.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.