tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.5.2018

Üreticinin elektrik borcu desteklerden kesilecek

Üreticinin elektrik borcu desteklerden kesilecek

Resmi Gazete’de yayımlanan kanun değişikliğiyle birlikte üreticilerin ödeyemedikleri enerji borçları bankadaki tarımsal destek hesabından tahsis edilecek.

“Torba Yasa” kapsamında kabul edilen ve geçtiğimiz gün yürürlüğe giren Devlet Su İşleri kanunundaki değişiklik üreticileri mağdur edeceğe benziyor. Yeni kanun üreticilerin mevcut elektrik ve sulama borçlarına göre tarımsal desteklerden kesinti yapılmasını öngörüyor.

6200 sayılı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’un ek 11’inci maddesinin 2. fırkasında yapılan değişiklik yürürlüğe girdi. 25 Mayıs günü Resmi Gazete yayımlanan karara göre elektrik dağıtım şirketlerine ya da gerçek veya tüzel kişilere borcu bulunan çok sayıda üreticiyi ilgilendiriyor.

Borçlar bankadan şirketlere aktarılacak

Buna göre sulama işletme ve bakım ücreti, su kullanım hizmet bedeli borcu veya sulamada kullanılan elektrik enerji borcunu vadesi geldiği halde ödemeyen üreticilerin borcu ilgili dağıtım şirketi tarafından tarımsal destekleme ödemesi yapacak bankaya bildirilecek.

Destek ödemesine hak kazanmış üreticilerin borç tutarı bankadaki desteklerden mahsup edilerek DSİ veya işletme ve bakım sorumluluğu devredilen kişi ya da dağıtım şirketine veya elektrik perakende satış şirketine ödenecek.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.