tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.12.2017

Organik tarım öğrencileri denklik bekliyor

Organik tarım öğrencileri denklik bekliyor

Türkiye’de 4 üniversitede bulunan organik tarım işletmeciliği bölümü mezunları için kariyer kapıları kapalı. Ziraat fakültelerine paralel bir müfredat gören öğrenciler uzmanlıklarının tanınması için kampanya başlattı.

Organik tarımın yükselişiyle birlikte Türkiye’de son 5 yılda açılmaya başlayan organik tarım işletmeciliği bölümleri ilk mezunlarını vermeye hazırlanıyor. Ancak uzmanlık alanları ve unvanları doğru şekilde tanımlanmayan öğrenciler henüz mezun olmadan gelecek kaygısına düşmüş durumda.

Uzmanlık unvanı ellerinden alındı

İlk olarak 2013’te Pamukkale Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bünyesinde açılan Organik Tarım İşletmeciliği Bölümü’nün ardından sırasıyla Selçuk Üniversitesi, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi ve son olarak geçtiğimiz yıl Bayburt Üniversitesi bu alanda uzman yetiştirme amacıyla aynı projeyi hayata geçirdi.

Ancak 4 yıl öncesinde “organik tarım uzmanı” olarak tanımlanması öngörülen organik tarım işlemeciliği mezunlarının unvanı, yönetmelikte yapılan değişiklikle “organik tarım işletmecisi” olarak değiştirildi. Bölüm öğrencileri ziraat fakülteleriyle denklikleri olmadığı için KPSS’ye ve TSE damgalı sertifikalara başvuru şanslarının bulunmamasından yakınıyor.

Sosyal medyada destek bekliyorlar

Twitter’da #organiktarımişletmeciliğidenklikistiyor etiketi ile seslerini duyurmaya çalışan öğrenciler, change.org sitesinde de bir imza kampanyası başlattı. tarlasera.com’un görüştüğü Pamukkale Üniversitesi Organik Tarım İşletmeciliği Bölümü 3. sınıf öğrencisi Yağmur Ceylan, geçtiğimiz 3 yıl içinde konu ile ilgili üniversite rektörlüğü ve Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) çok sayıda dilekçe iletmelerine rağmen bir karşılık bulamadıklarını söylüyor.

organik-tarim-ogrencileri-denklik-bekliyor1.jpg

Organik tarım işletmeciliği bölümlerinin hem kamu hem de özel sektör tarafından bilinmediğini dile getiren Ceylan, “Ziraat fakülteleriyle denkliğimiz olmasa bile, organik tarım kontrolü ya da İyi Tarım Uygulamaları gibi TSE damgalı sertifikaları bizim iyi birer iş fırsatı olacak. Ancak öngörülen koşullarda veterinerlik öğrencilerinin adı geçerken, organik tarım kontrolörü olabilecek eğitime sahip olan bizler bu programlara giremiyoruz” diyor.

Ne kamuya atanma ne de bayilik yapma şansı var

Aynı şekilde kamu sektöründe de ziraat mühendisliği, su ürünleri mühendisliği ve veterinerlik koşulu arandığını vurgulayan Ceylan, “Ziraat fakültesinden mezun olan biri yüksek puan alırsa Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na atanabiliyor. Ama bizim böyle bir şansımız yok. Zirai bayilik yapabilmek için ise bitki koruma derslerini alan teknisyen ya da tekniker unvanına sahip olmak gerekiyor” diye konuşuyor.

Organik tarım işletmeciliği mezunları için uzmanlık alanları çerçevesinde kendi işletmelerini kurma yolları açık. Ancak bireysel koşullar ve kariyer planları açısından bu seçenek her mezun için geçerli değil. Ceylan, “Kimi bu alanda yüksek lisans da yapmak, kimi ise bir organik tarım firmasına girip sahada çalışmak istiyor. Hocalarımız kendi işletmesini kurmak için öğrencileri teşvik etse de herkes aynı girişimci özelliğe sahip değil” diyor.


Yorumlar
  • Nurcan Özışık

    Bu bölüm mezunları bana ulaşabilir misiniz acil

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kırmızı ıspanak geçmişi geri getirebilir mi?

Kırmızı ıspanak geçmişi geri getirebilir mi?

Bundan yaklaşık bir asır önce ıspanak adeta bir “gıda efsanesi”ydi. Öyle ki çocukların en sevdiği yiyecekler arasında dondurmadan hemen sonra geliyordu! 2006’daki E. coli salgını sonrası büyük bir düşüş yaşayan ıspanak pazarı bugünlerde yeni bir maceraya hazırlanıyor.

Limon üreticileri yollara döküldü!

Limon üreticileri yollara döküldü!

Limonda ihracat yasağına tepki gösteren üreticiler D-400 karayolunu trafiğe kapatarak sorunun acilen çözülmesini talep etti.

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Koronavirüs korkusu vitamin ağırlıklı tarım ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin de dolaştığı kara mürver bunların başında geliyor.

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Covid-19 sürecinde üreticilerin taleplerine ayıran tarlasera, Koruma&Besleme ekini de okurlarıyla buluşturuyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?