tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.10.2017

Konya'ya tohum vadisi geliyor

Konya

Konya’da kurulacak olan Tohum ve Gen Teknolojileri Vadisi’nde yerli tohum araştırmaları ve üretimi gerçekleştirilecek.

Konya’ya Tohum ve Gen Teknolojileri Vadisi kurmak için çalışmalar başladı. İçerisinde moleküler, patolojik ve doku kültürü laboratuarlarının yanı sıra mikrobiyoloji, jenerasyon atlama ve ıslah seralarının yer alacağı tesisin temel amacı yerli tohum teknolojisini geliştirmek.

Lisanslı depoların yoğun olarak bulunduğu Aksaray yolu üzerinde 10 bin metrekarelik bir alana kurulması planlanan tohum vadisinin 8 bin metrekaresinde idari bina ve araştırma laboratuarları, 2 bin metrekarede ise sera alanlarının yer alacak. Kamunun yanı sıra özel sektörün de Ar-Ge çalışmalarını yürüteceği tesisle birlikte yerli tohumculuk firmalarının altyapı ihtiyaçlarının karşılanması hedefleniyor.

Yeni çeşitler geliştirilecek

Tohum ve Gen Teknolojileri Vadisi’nde Bahri Dağdaş Enstitüsü, Selçuk Üniversitesi gibi farklı kuruluşlar bir arada çalışma yürüteceğini söyleyen Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Hüseyin Çevik, tesisin en az bin kişiye istihdam alanı sağlayacağını belirtiyor. Çevik, “Üniversite ile sanayi arasındaki işbirliğinin destekleyecek üste hem üretici hem de sanayicinin ihtiyaç duyduğu çeşitler geliştirilecek” diye konuşuyor.

Türkiye’nin tarımda Ar-Ge karnesi zayıf

Geçtiğimiz günlerde Economist Intelligence Unit’in yayınladığı Küresel Gıda Güvencesi Endeksi’ne göre Türkiye’nin tarım alanındaki en büyük zafiyeti Ar-Ge gücü olarak gösteriliyor. Türkiye tarımsal Ar-Ge’ye yönelik kamu harcamaları bakımından listede yer alan 113 ülke arasında yüzde 12,5 ile ortalamanın yüzde 2,5 puan altında yer alıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.