tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.7.2017

Yeni bakandan tarım destekleri açıklaması

Yeni bakandan tarım destekleri açıklaması

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, üretici desteklerinde yeni bir düzenleme için çalıştıklarını söyledi.

Yeni kabinede Faruk Çelik’in yerine göreve başlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’dan üretici desteklerine dair açıklama geldi. Fakıbaba yeni bir tarımsal destekleme modeli üzerine çalışıldığını dile getirdi.

Yeni dönemde öncelikli olarak tarım destekleri konusuna yoğunlaştıklarını belirten Fakıbaba, “Yeni bir destekleme modeli çıkacak. Bu modelde üretici de tüketici de rahatlayacak. Bu konuda kapsamlı bir çalışma yapılıyor” şeklinde konuştu.

Yeni üretim planlaması geliyor

Şanlıurfa’da düzenlenen Tarım Sektörü Değerlendirme Toplantısı’nda söz alan Fakıbaba, geçtiğimiz yıl benimsenen havza bazlı destekleme modeline uygun olarak yeni bir bitkisel üretim planlaması yapılacağına vurgu yaptı. Destekler kapsamında yılda 2 kez ödeme yapılacağını hatırlatan Fakıbaba, “Tarımda bürokrasi azalacak. Üreticimizi tefeciye muhtaç etmeyeceğiz” dedi.

İki buçuk yıl sürecek

Bakanlıkta bu doğrultuda yeni bir yol haritası hazırlayacaklarını belirten Fakıbaba, tarım sektörünün sorunlarına yüz yüze görüşmelerle çözüm arayacaklarını dile getirirken, “Bu süreç en az 2,5 yıl alabilecek bir süreç” diye konuştu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Pamukkale Üniversitesi’ndeki Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi arazisi, sosyal tesis inşaatı gerekçesiyle iş makineleri tarafından tahrip edildi.

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Koronavirüs korkusu vitamin ağırlıklı tarım ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin de dolaştığı kara mürver bunların başında geliyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.