tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.7.2017

Yeni bakandan tarım destekleri açıklaması

Yeni bakandan tarım destekleri açıklaması

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, üretici desteklerinde yeni bir düzenleme için çalıştıklarını söyledi.

Yeni kabinede Faruk Çelik’in yerine göreve başlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’dan üretici desteklerine dair açıklama geldi. Fakıbaba yeni bir tarımsal destekleme modeli üzerine çalışıldığını dile getirdi.

Yeni dönemde öncelikli olarak tarım destekleri konusuna yoğunlaştıklarını belirten Fakıbaba, “Yeni bir destekleme modeli çıkacak. Bu modelde üretici de tüketici de rahatlayacak. Bu konuda kapsamlı bir çalışma yapılıyor” şeklinde konuştu.

Yeni üretim planlaması geliyor

Şanlıurfa’da düzenlenen Tarım Sektörü Değerlendirme Toplantısı’nda söz alan Fakıbaba, geçtiğimiz yıl benimsenen havza bazlı destekleme modeline uygun olarak yeni bir bitkisel üretim planlaması yapılacağına vurgu yaptı. Destekler kapsamında yılda 2 kez ödeme yapılacağını hatırlatan Fakıbaba, “Tarımda bürokrasi azalacak. Üreticimizi tefeciye muhtaç etmeyeceğiz” dedi.

İki buçuk yıl sürecek

Bakanlıkta bu doğrultuda yeni bir yol haritası hazırlayacaklarını belirten Fakıbaba, tarım sektörünün sorunlarına yüz yüze görüşmelerle çözüm arayacaklarını dile getirirken, “Bu süreç en az 2,5 yıl alabilecek bir süreç” diye konuştu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.