tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.7.2017

Yeni bakandan tarım destekleri açıklaması

Yeni bakandan tarım destekleri açıklaması

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, üretici desteklerinde yeni bir düzenleme için çalıştıklarını söyledi.

Yeni kabinede Faruk Çelik’in yerine göreve başlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’dan üretici desteklerine dair açıklama geldi. Fakıbaba yeni bir tarımsal destekleme modeli üzerine çalışıldığını dile getirdi.

Yeni dönemde öncelikli olarak tarım destekleri konusuna yoğunlaştıklarını belirten Fakıbaba, “Yeni bir destekleme modeli çıkacak. Bu modelde üretici de tüketici de rahatlayacak. Bu konuda kapsamlı bir çalışma yapılıyor” şeklinde konuştu.

Yeni üretim planlaması geliyor

Şanlıurfa’da düzenlenen Tarım Sektörü Değerlendirme Toplantısı’nda söz alan Fakıbaba, geçtiğimiz yıl benimsenen havza bazlı destekleme modeline uygun olarak yeni bir bitkisel üretim planlaması yapılacağına vurgu yaptı. Destekler kapsamında yılda 2 kez ödeme yapılacağını hatırlatan Fakıbaba, “Tarımda bürokrasi azalacak. Üreticimizi tefeciye muhtaç etmeyeceğiz” dedi.

İki buçuk yıl sürecek

Bakanlıkta bu doğrultuda yeni bir yol haritası hazırlayacaklarını belirten Fakıbaba, tarım sektörünün sorunlarına yüz yüze görüşmelerle çözüm arayacaklarını dile getirirken, “Bu süreç en az 2,5 yıl alabilecek bir süreç” diye konuştu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.