tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.7.2017

Sarımsakta pazara "dişli" bir rakip ekleniyor

Sarımsakta pazara dişli bir rakip ekleniyor

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde bu yıl ilk kez ekilen sarımsak çeşitlerinde hasat başladı. Araziden ilk izlenimler Vezirköprü’de sarımsağın kalıcı olacağı yönünde.

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesiyle özdeşleşen sarımsakta pazara yine Karadeniz’den dişli bir rakip ekleniyor. Samsun-Vezirköprü’de yapılan deneme ekimi yapılan 6,5 dönüm arazide hasat mevsimi başladı. Üreticiler kalite ve rekoltenin beklentilerin üzerinde olduğunu söylüyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı’nın girişimiyle başlatılan Vezirköprü Sarımsak Yetiştiriciliği Projesi kapsamında bölgeye adaptasyonu olumlu olduğu ortaya konulan çeşitlerin ekimi bu yıl ilk kez yapıldı.

Üreticiler sarımsak ile tanıştı

Belediyenin tohum desteğinde bulunduğu proje dahilindeki Vezirköprülü üreticiler ilk denemede başarılı olduklarını söylüyor. Daha önce tütün, ayçiçeği ve şekerpancarı yetiştiriciliği yapan Mümin Koralay, “Acemi olmamıza karşın rekolte çok güzel oldu” diyor ve dekar başına 750 kg sarımsak beklediklerini dile getiriyor.

Aynı iklim koşullarına sahip

Kavun ve karpuz üreticiliğinden gelen Tuncay Öztürk ise bölgenin sarımsakta Taşköprü ile rekabete gireceği görüşünde. “Taşköprü ekim oranı çok daha fazla olsa da su yetersiz ve işçilik pahalı. Biz de aynı iklim koşullarına sahibiz. İlçemizde ekim daha da yaygınlaşırsa gelecekte sarımsağın merkezi Vezirköprü olacak” yorumunu yapıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.