tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.7.2017

Sarımsakta pazara "dişli" bir rakip ekleniyor

Sarımsakta pazara dişli bir rakip ekleniyor

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde bu yıl ilk kez ekilen sarımsak çeşitlerinde hasat başladı. Araziden ilk izlenimler Vezirköprü’de sarımsağın kalıcı olacağı yönünde.

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesiyle özdeşleşen sarımsakta pazara yine Karadeniz’den dişli bir rakip ekleniyor. Samsun-Vezirköprü’de yapılan deneme ekimi yapılan 6,5 dönüm arazide hasat mevsimi başladı. Üreticiler kalite ve rekoltenin beklentilerin üzerinde olduğunu söylüyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı’nın girişimiyle başlatılan Vezirköprü Sarımsak Yetiştiriciliği Projesi kapsamında bölgeye adaptasyonu olumlu olduğu ortaya konulan çeşitlerin ekimi bu yıl ilk kez yapıldı.

Üreticiler sarımsak ile tanıştı

Belediyenin tohum desteğinde bulunduğu proje dahilindeki Vezirköprülü üreticiler ilk denemede başarılı olduklarını söylüyor. Daha önce tütün, ayçiçeği ve şekerpancarı yetiştiriciliği yapan Mümin Koralay, “Acemi olmamıza karşın rekolte çok güzel oldu” diyor ve dekar başına 750 kg sarımsak beklediklerini dile getiriyor.

Aynı iklim koşullarına sahip

Kavun ve karpuz üreticiliğinden gelen Tuncay Öztürk ise bölgenin sarımsakta Taşköprü ile rekabete gireceği görüşünde. “Taşköprü ekim oranı çok daha fazla olsa da su yetersiz ve işçilik pahalı. Biz de aynı iklim koşullarına sahibiz. İlçemizde ekim daha da yaygınlaşırsa gelecekte sarımsağın merkezi Vezirköprü olacak” yorumunu yapıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.