tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.7.2017

Avrupa Malatya kayısısının taklitlerinden sakınacak

Avrupa Malatya kayısısının taklitlerinden sakınacak

Malatya kayısısının marka değeri Avrupa’da da tescillendi. Ürün artık tıpkı Aydın inciri gibi AB resmi coğrafi işareti ile satışa sunulacak.

Türkiye’nin marka ürünlerinden Malatya kayısısı Avrupa pazarlarında artık tescilli ürün olarak satılmaya hazırlanıyor. AB resmi coğrafi işareti tescillenen ürün özel amblemiyle Avrupalı tüketiciye ulaşacak.

AB’de tescillenen ikinci yerli ürün

Türkiye’nin Aydın incirinden sonra AB coğrafi işaret kriterlerini sağlayan ikinci tarımsal ürünü olmaya hak kazanan Malatya kayısısı, böylece adının hatalı ya da haksız kullanımına karşı da korunmuş olacak. Yani bir anlamda Avrupalı tüketici Malatya kayısısının “taklitlerinden daha kolay sakınacak.”

Pazarlamaya katkı sunacak

Tescilin koruma işlevinin yanı sıra tanıtma ve pazarlamaya da katkı sunacağını söyleyen Gümrük Bakanı Nihat Tüfenkci, “Bu tescil ile koruma kalkanı sağlayıp kayısımızın pazar alanını genişletmiş olacağız. Şimdi kayısımıza sahip çıkıp değer kazandırmak bizim elimizde” diye konuşuyor.

En çok ihracat bu ülkelere

Türkiye’nin 70 bin ton ile yılda 672 bin dolar gelir elde ettiği kuru kayısı ihracatının yüzde 90’ını Malatya karşılıyor. Geçtiğimiz yıl 10,6 bin ton satış yapılan ABD’nin ardından Türkiye’nin en çok kayısı gönderdiği ülkeleri sırasıyla Fransa, Birleşik Krallık ve Almanya gibi AB ülkeleri oluşturuyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Pamukkale Üniversitesi’ndeki Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi arazisi, sosyal tesis inşaatı gerekçesiyle iş makineleri tarafından tahrip edildi.

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Koronavirüs korkusu vitamin ağırlıklı tarım ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin de dolaştığı kara mürver bunların başında geliyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.