tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.7.2017

Avrupa Malatya kayısısının taklitlerinden sakınacak

Avrupa Malatya kayısısının taklitlerinden sakınacak

Malatya kayısısının marka değeri Avrupa’da da tescillendi. Ürün artık tıpkı Aydın inciri gibi AB resmi coğrafi işareti ile satışa sunulacak.

Türkiye’nin marka ürünlerinden Malatya kayısısı Avrupa pazarlarında artık tescilli ürün olarak satılmaya hazırlanıyor. AB resmi coğrafi işareti tescillenen ürün özel amblemiyle Avrupalı tüketiciye ulaşacak.

AB’de tescillenen ikinci yerli ürün

Türkiye’nin Aydın incirinden sonra AB coğrafi işaret kriterlerini sağlayan ikinci tarımsal ürünü olmaya hak kazanan Malatya kayısısı, böylece adının hatalı ya da haksız kullanımına karşı da korunmuş olacak. Yani bir anlamda Avrupalı tüketici Malatya kayısısının “taklitlerinden daha kolay sakınacak.”

Pazarlamaya katkı sunacak

Tescilin koruma işlevinin yanı sıra tanıtma ve pazarlamaya da katkı sunacağını söyleyen Gümrük Bakanı Nihat Tüfenkci, “Bu tescil ile koruma kalkanı sağlayıp kayısımızın pazar alanını genişletmiş olacağız. Şimdi kayısımıza sahip çıkıp değer kazandırmak bizim elimizde” diye konuşuyor.

En çok ihracat bu ülkelere

Türkiye’nin 70 bin ton ile yılda 672 bin dolar gelir elde ettiği kuru kayısı ihracatının yüzde 90’ını Malatya karşılıyor. Geçtiğimiz yıl 10,6 bin ton satış yapılan ABD’nin ardından Türkiye’nin en çok kayısı gönderdiği ülkeleri sırasıyla Fransa, Birleşik Krallık ve Almanya gibi AB ülkeleri oluşturuyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.