tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.7.2017

Ziraat fakültesinden öğrencilere tarım arazisi

Ziraat fakültesinden öğrencilere tarım arazisi

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ni kazanan her öğrenci kiraladıkları birer dönüm tarım arazisinde uygulamalı eğitim ve tarımsal üretim yapma şansı bulacak.

Şanlıurfa’da bulunan Harran Üniversitesi ziraat fakültelerinde uygulamalı eğitimin dikkat çekici bir örneğini vermeye hazırlanıyor. Üniversitenin Ziraat Fakültesi okula kaydı yapılan öğrencilerle arazi kiralama sözleşmesi yaparak ziraat mühendisi adaylarını pratik çalışmalarla buluşturmayı hedefliyor.

Her öğrenciye birer dönüm

2017-2018 öğretim yılı ile birlikte başlayacak uygulamaya göre fakülteyi kazanan öğrenciler yapılan sözleşme ile birlikte birer dönüm arazi kiralayacak. Burada tarımsal faaliyet yapacak öğrenciler ürettikleri ürünleri satarak gelir elde etme şansı da yakalayacak.

Kredi ve hibe desteği

Öğrenciler ayrıca ürünlerini tarımsal sigortalar kapsamında güvence altına alabilecek ve Genç Çiftçi Projesi başta olmak üzere tarımsal üretime yönelik kredi ve hibe desteklerine başvuruda bulunabilecek.

Girişimci ziraat mühendisleri yetiştirilecek

Bu uygulamayla birlikte tarım sektörünün ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman ihtiyacını karşılamayı amaçladıklarını söyleyen Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Gündoğan, “Böylece ziraat mühendisliğini daha cazip hale getirerek kendi işini kuracak özgüven ve cesarete sahip ziraat mühendisleri yetiştireceğiz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.