tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.6.2017

Çarşamba'yı sel aldı, üreticiler eylem yaptı!

Çarşambayı sel aldı, üreticiler eylem yaptı!

Samsun-Çarşamba’da yaşanan su baskını tarım arazilerinde yıkıma neden olurken, sel mağduru üreticiler sorunun drenaj kanallarından kaynaklandığını söylüyor.

Samsun’daki Çarşamba ovasında yaşanan sel felaketi sebze ve meyve yetiştirilen 20 bin hektar tarım alanında zarara yol açtı. Su baskınının drenaj kanallarından kaynakladığını söyleyen üreticiler Samsun-Ordu karayolunu trafiğe kapatarak tepkilerini dile getirdi.

Çarşamba günü Meteorolojinin bölgede yoğun yağış ve sel riski nedeniyle yaptığı uyarıdan sonra dün itibariyle etkisini göstermeye başlayan sağanak adeta yıkıma neden oldu. Ahubaba drenaj ana kanalının güzergahında yer alan Bölmeçayır, Yenikaracalı, Karabahçe, Turgutlu, Epçeli, Kurtuluş, Çaltı, Hürriyet, Ovacık, Dikencik’in yanı sıra Vakıfköprü, Paşayazı, Kumtepe ve Uluköy gibi bölgelerde tarım arazileri sular altında kaldı.

carsamba-yi-sel-aldi-ureticiler-eylem-yapti2.jpg

Sorumlusu drenaj kanalları mı?

Toplam 32 mahallede 20 bin hektara yakın arazinin su baskınından etkilendiği açıklanırken sel mağduru üreticilerin sayısı 110’u buluyor. Üreticiler felaketin nedeni olarak Devlet Su İşleri’nin drenaj kanallarındaki suların tek bir kanalda toplanması ve suyun deşarj noktasının açık olmamasını gösteriyor.

Üreticiler tepkili

Bugün Devlet Su İşleri Müdürlüğü Çarşamba İşletme Şefliği önünde toplanarak yetkililerle görüşmek istediklerini söyleyen üreticiler Samsun-Ordu karayolunu da trafiğe kapattı. Bölgede hasar tespit çalışmaları başlarken, drenaj kanallarındaki hataların tespiti için de çalışma yürütüldüğü açıklandı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.