tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.6.2017

“Vampir” kelebeğe karşı seferberlik başladı

“Vampir” kelebeğe karşı seferberlik başladı

Doğu Karadeniz’de son yıllarda çay ve kivi bahçelerinde kayıplara yol açan Ricania simulans türü zararlıya karşı kapsamlı mücadele başlatıldı.

Başta Rize olmak üzere Doğu Karadeniz’de tarım arazilerinde görülen Ricania simulans türü böcekler çay ve kivi ürünlerinde önemli kayıplara yol açıyor. İlk olarak 2007 yılında görülen ve son yıllarda nüfusunda artış görülen kelebek türüne karşı biyoteknik mücadele planı hazırlandı.

Tuzakla mücadele

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Rize Tarım İl Müdürlüğü ve Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ve Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü uzmanlarının ortaklaşama yürüttüğü çalışma kapsamında, halk arasında “vampir kelebek” olarak bilinen zararlının yoğun olarak görüldüğü alanlara yapışkan tuzaklar hazırlandı.

Ricania simulans nedir?

Sebze ürünlerinin yanı sıra yabancı otlarla beslenerek çoğalan Ricani simulans, bitkilerde bulunan su içeriğini azaltarak zamanla kurumasına neden oluyor. Uzak Doğu kökenli zararlının Rusya ve Gürcistan’daki varlığı 30 yıldır biliniyor.

10 yıl öncesine kadar Türkiye’de kaydı bulunmayan kelebeğin Türkiye-Gürcistan arasındaki sınır ticaretinde bulaşık bitki materyalleriyle ülke sınırlarına geçiş yaptığı iddia ediliyor. Zararlının fasulye, hıyar ve biber gibi sebzelerde de zarara yol açtığı belirtiliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.