tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.6.2017

“Vampir” kelebeğe karşı seferberlik başladı

“Vampir” kelebeğe karşı seferberlik başladı

Doğu Karadeniz’de son yıllarda çay ve kivi bahçelerinde kayıplara yol açan Ricania simulans türü zararlıya karşı kapsamlı mücadele başlatıldı.

Başta Rize olmak üzere Doğu Karadeniz’de tarım arazilerinde görülen Ricania simulans türü böcekler çay ve kivi ürünlerinde önemli kayıplara yol açıyor. İlk olarak 2007 yılında görülen ve son yıllarda nüfusunda artış görülen kelebek türüne karşı biyoteknik mücadele planı hazırlandı.

Tuzakla mücadele

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Rize Tarım İl Müdürlüğü ve Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ve Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü uzmanlarının ortaklaşama yürüttüğü çalışma kapsamında, halk arasında “vampir kelebek” olarak bilinen zararlının yoğun olarak görüldüğü alanlara yapışkan tuzaklar hazırlandı.

Ricania simulans nedir?

Sebze ürünlerinin yanı sıra yabancı otlarla beslenerek çoğalan Ricani simulans, bitkilerde bulunan su içeriğini azaltarak zamanla kurumasına neden oluyor. Uzak Doğu kökenli zararlının Rusya ve Gürcistan’daki varlığı 30 yıldır biliniyor.

10 yıl öncesine kadar Türkiye’de kaydı bulunmayan kelebeğin Türkiye-Gürcistan arasındaki sınır ticaretinde bulaşık bitki materyalleriyle ülke sınırlarına geçiş yaptığı iddia ediliyor. Zararlının fasulye, hıyar ve biber gibi sebzelerde de zarara yol açtığı belirtiliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Pamukkale Üniversitesi’ndeki Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi arazisi, sosyal tesis inşaatı gerekçesiyle iş makineleri tarafından tahrip edildi.

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Koronavirüs korkusu vitamin ağırlıklı tarım ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin de dolaştığı kara mürver bunların başında geliyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.