tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.6.2017

“Vampir” kelebeğe karşı seferberlik başladı

“Vampir” kelebeğe karşı seferberlik başladı

Doğu Karadeniz’de son yıllarda çay ve kivi bahçelerinde kayıplara yol açan Ricania simulans türü zararlıya karşı kapsamlı mücadele başlatıldı.

Başta Rize olmak üzere Doğu Karadeniz’de tarım arazilerinde görülen Ricania simulans türü böcekler çay ve kivi ürünlerinde önemli kayıplara yol açıyor. İlk olarak 2007 yılında görülen ve son yıllarda nüfusunda artış görülen kelebek türüne karşı biyoteknik mücadele planı hazırlandı.

Tuzakla mücadele

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Rize Tarım İl Müdürlüğü ve Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ve Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü uzmanlarının ortaklaşama yürüttüğü çalışma kapsamında, halk arasında “vampir kelebek” olarak bilinen zararlının yoğun olarak görüldüğü alanlara yapışkan tuzaklar hazırlandı.

Ricania simulans nedir?

Sebze ürünlerinin yanı sıra yabancı otlarla beslenerek çoğalan Ricani simulans, bitkilerde bulunan su içeriğini azaltarak zamanla kurumasına neden oluyor. Uzak Doğu kökenli zararlının Rusya ve Gürcistan’daki varlığı 30 yıldır biliniyor.

10 yıl öncesine kadar Türkiye’de kaydı bulunmayan kelebeğin Türkiye-Gürcistan arasındaki sınır ticaretinde bulaşık bitki materyalleriyle ülke sınırlarına geçiş yaptığı iddia ediliyor. Zararlının fasulye, hıyar ve biber gibi sebzelerde de zarara yol açtığı belirtiliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.