tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.6.2017

“Vampir” kelebeğe karşı seferberlik başladı

“Vampir” kelebeğe karşı seferberlik başladı

Doğu Karadeniz’de son yıllarda çay ve kivi bahçelerinde kayıplara yol açan Ricania simulans türü zararlıya karşı kapsamlı mücadele başlatıldı.

Başta Rize olmak üzere Doğu Karadeniz’de tarım arazilerinde görülen Ricania simulans türü böcekler çay ve kivi ürünlerinde önemli kayıplara yol açıyor. İlk olarak 2007 yılında görülen ve son yıllarda nüfusunda artış görülen kelebek türüne karşı biyoteknik mücadele planı hazırlandı.

Tuzakla mücadele

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Rize Tarım İl Müdürlüğü ve Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ve Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü uzmanlarının ortaklaşama yürüttüğü çalışma kapsamında, halk arasında “vampir kelebek” olarak bilinen zararlının yoğun olarak görüldüğü alanlara yapışkan tuzaklar hazırlandı.

Ricania simulans nedir?

Sebze ürünlerinin yanı sıra yabancı otlarla beslenerek çoğalan Ricani simulans, bitkilerde bulunan su içeriğini azaltarak zamanla kurumasına neden oluyor. Uzak Doğu kökenli zararlının Rusya ve Gürcistan’daki varlığı 30 yıldır biliniyor.

10 yıl öncesine kadar Türkiye’de kaydı bulunmayan kelebeğin Türkiye-Gürcistan arasındaki sınır ticaretinde bulaşık bitki materyalleriyle ülke sınırlarına geçiş yaptığı iddia ediliyor. Zararlının fasulye, hıyar ve biber gibi sebzelerde de zarara yol açtığı belirtiliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sebze ve meyvede getirilen tanzim satış uygulamasının tohum, tarım ilacı ve gübre de başlaması için çalışma yapıldığını söyledi.