tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.5.2017

Meyvelerde değişen trendler

Meyvelerde değişen trendler

Tüketici tercihleri değiştikçe meyve üretiminde ezberler bozuluyor. tarlasera narenciye, karpuz, armut gibi ürünlerle aranan yeni özellikleri inceliyor.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de meyve tüketiminde yepyeni bir değişim rüzgârı esiyor. Üreticiden tüketiciye pazarın birçok halkası ürünlerde bir takım yenilik ve farklılıklar talep ediyor. Narenciye ürünlerinde ailenin reisi portakalın tahtı sallanıyor, büyük boyutlu karpuzlar pazarda etkisini kaybediyor, kirazda geççi çeşitler bir adım daha öne çıkıyor ve armutta çeşit seçimi çok daha önemli hale geliyor.

Bu değişimlerin temelinde üretim kolaylıkları, tüketim alışkanlıkları ve yeni beslenme reçeteleri yatıyor. Tüm bu gelişmelerin meyve bahçelerindeki ürün desenine etkisi su götürmez bir gerçek.

Narenciyede büyük dönüşüm

Bugüne dek portakalın liderlik koltuğunda oturduğu ürün grubunda, mandarin ve limonun yükselişi dengeleri değiştirecek gibi duruyor. Kolay soyulması, aroma yönünden zengin ve çekirdeksiz olması gibi etkenler meyve tabaklarında mandarini çok daha tercih edilir kılıyor. Dış pazarda yoluna emin adımlarla devam eden limonun da büyüyen ve geniş bir yelpazeye yayılan endüstriyel alanıyla üreticisinin yüzünü güldürmeyi başardığı görülüyor.

meyvelerde-degisen-trendler2.jpg

Limon sanayi desteği ile büyüyor

“Mandarin yayılan sezonu, kolay tüketilebilir olması, lezzet ve albenisi ile ön plana çıkarken; portakal ve limon stabil durumda. Greyfurtlarda ise dış pazardaki talep daralmasına da bağlı olarak ciddi ağaç sökümleri görülüyor” diyen Hekagro Genel Müdürü Enis Hekimoğlu’na göre Tango, Mandalete ve Bella gibi orta ve geççi mandarin çeşitleri de pazarın yıldızı olma yolunda.

Narenciyede taze tüketim dışında kurutulmuş, konsantre ve endüstriyel alanlarda gelişmelerin kaçınılmaz olduğunu söyleyen Hekimoğlu, “Özellikle limonun endüstri alanında tüketimi daha ön plana çıkacak” diye konuşuyor.

Çekirdek aile çekirdeksiz karpuz arıyor!

Kişi başı tüketim oranıyla 7’den 70’e herkesin sevdiği bir ürün olarak kabul görse de, karpuz da bugünlerde lezzet ve boyut yönünden tüketicisinin taleplerini karşılamakta zorlanıyor. Geçmişte karpuz dendiğinde ilk aklan gelen büyük boyutları olurken, şimdilerde küçülen aile yapısıyla öğünlük olarak tüketilebilecek küçük boyutlar ve çekirdeksiz çeşitler revaçta.

meyvelerde-degisen-trendler1.jpg

İri karpuzun üretimi azalıyor

Geçmiş yıllarda daha çok iri karpuzlar pazarlarda tercih edilirken, günümüzde daha çok 7-11 kg’lik ürünlerin rağbet gördüğünü söyleyen Nunhems Bölgesel Ürün Gelişim Sorumlusu Ufuk Uyar, “Hâlihazırda ülkemizde daha çok tercih edilen karpuz, ala desenli dediğimiz aslında Crimson Sweet tipinde olan karpuzlar. Bunları oval, yuvarlak ve oblong (uzun-yassı) şeklinde de ayırabiliriz. Oblong karpuz, yıllar geçtikte üretimini azalttı ve artık belirli bölgelerde üretiliyor” diyor.

Kiraz yeşil saplı ve sulu olmalı

Pazara erkenden giren ham kirazlar da tüketicilerin ürüne olan ilgisinin azalmasına neden oluyor. Öte yandan organik tarım kiraz üreticilerine de yeni bir pazarın kapısını aralıyor. Özellikle ihracat alanında organik kirazlara yönelik talep oldukça yüksek.

“Türkiye’de ve diğer ülkelerde tüketiciler iri, sert, dayanıklı ve sulu kirazı talep ediyor” diyen Alara Fidan ve Alanar Meyve Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Taner, “Koyu kırmızı, bordo veya siyah renkli; tatlı, lezzetli kiraz beğeniliyor. Sap kalınlığı ve yeşil olması ise tazelik simgesi olduğu için önemli. İhracat için kiraz üretiminde 0900 Ziraat, Kordia, Regina, Royal King, Sweet Heart çeşitleri tercih ediliyor” bilgisini veriyor.

meyvelerde-degisen-trendler3.jpg

Deveci armudunun cazibesi azalıyor

Çeşit sayısı Türkiye’de 600’ü geçen armutta ise başroldeki türler Deveci ve Santa Maria. Hasat Tarım’dan Hüseyin Polat, Santa Maria’nın bir adım daha önde olduğu görüşünde: “Deveci armudu büyük boyutları ve girintili, çıkıntılı görüntüsü ile artık tüketicileri cezbetmiyor. Santa Maria ise hem boyutlarıyla kolay tüketilebilir oluşu hem de erken hasat edilmesi ile üreticilerin ve tüketicilerin ilk tercihi.”

Değişime ayak uydurmak gerek

Narenciye, karpuz, kiraz ve armudun gelişim seyrinde bu meyveler artık yeni yüzleriyle tüketicilerin karşısına çıkıyor. Yeni durumdan çıkarılacak ders ise açık: Talepleri zamanında okumak ve değişime hızlıca ayak uydurmak şart!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.