tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.2.2017

Elektrik borcu olan üretici destek alamayacak

Elektrik borcu olan üretici destek alamayacak

Tarımsal sulama nedeniyle elektrik borcu olan üreticilerin 2017 yılı desteklerinden yararlanamayacağına dair tebliğ Resmi Gazete’de yayınladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarımsal desteklere dair yeni bir Tebliğ yayınladı. Buna göre, geçtiğimiz yıl olduğu gibi 2017’de de elektrik borcu olan üreticiler mevcut desteklerden faydalanamayacak.

Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğe göre yüksek kayıplı elektrik dağıtım şirketleri kapsamına giren Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’ta tarımsal sulama nedeniyle elektrik borcu olan üreticilerin destekleme bedeline bloke konulacak.

Şanlıurfalı üreticilerden protesto

Üreticilerin desteklerden yeniden faydalanabilmesi için ise söz konusu şirketin borcun ödendiğini bankaya bildirmesi gerekiyor. Bildirimin ardından destek ödemelerinin hak sahibine verileceği belirtiliyor.

Faturalarını ödedikleri halde arazilerine elektrik verilmediğini belirten Şanlıurfa-Akçakaleli üreticiler hafta başında Ankara’da eylem yapmıştı. Bakanlık binası önünde seslerini duyurmaya çalışan üreticiler, 2014 yılından bu yana elektrik olmadığı için zarar ettiklerini söylemiş ve “Bedava değil paramızla elektrik istiyoruz” demişti.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.