tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.2.2017

Üreticilerden Bakanlık önünde elektrik eylemi

Üreticilerden Bakanlık önünde elektrik eylemi

Şanlıurfa’dan gelen buğday ve pamuk üreticileri tarlalara elektrik verilmemesi nedeniyle Ankara’daki Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı binası önünde eylem yaptı.

Dün Ankara Şanlıurfa-Akçakale’den gelen bir grup üreticinin eylemine sahne oldu. 3 yıldan beri elektrik verilmediği için ürünlerinin kuruduğu belirten üreticiler, sorun çözülene kadar Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı önünde bekleyeceklerini söyledi.

Bedava değil parasıyla!

200’e yakın kişinin katıldığı eylemde Akçakaleli üreticiler, faturalarını ödedikleri halde 2014 yılından bu yana üretim yaptıkları bölgeye elektrik verilmediğini dile getirdi. Mahsullerinin kuruduğunu söyleyen buğday ve pamuk üreticileri “Bedava değil paramızla elektrik istiyoruz” diyerek isyan etti.

Sulama maliyeti 8 katına çıkıyor

Üreticiler arazilere elektrik tesis edilmediği için kuyularda suları çekmek için jeneratör kullanmak zorunda kalıyor. Bu da günde ortalama 800 litre mazot kullanımına denk düşüyor. Barajdan yapılan sulamanın yaklaşık 8 katı olan bu maliyet 200 TL’yi buluyor.

ureticilerden-bakanlik-onunde-elektrik-eylemi.jpg

Verilen sözler tutulmadı

Elektrik olmadığı zaman ürün verimliliğinde yüzde 70-80’e varan kayıp yaşandığını söyleyen bir üretici, kendilerine 2 kez söz verildiği halde sözlerin tutulmadığından yakınarak “Geçen sene Bakan Faruk Çelik bize söz verdi ve ’24 saatte elektrik 3 saatte kesilecek’ dedi. Ama 9 saat kesildi. Dekar başı 700 kg olması gereken pamuktan 200 kg topladık. Söz verildiği halde zararımız karşılanmadı” dedi.

Tohum ve gübreyi borçla alıyoruz

Bir diğer üretici ise her şeyi borçlanarak satın alabildiklerini söylerken, “Gübreyi, tohumu borçla alıyoruz. Artık ödeyecek gücümüz kalmadı, tükendik. Bu sene ne pamuk ne de buğday kaldıracağız” diye konuştu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.